| twin a întrebat:

Pentru Bogdan Doroftei: Buna ziua, am 28 de ani si sun diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice. Am urmat un tratament cu anticonceptionale timp de 10 ani. Cativa ani am luat Diane, in ultimii doi ani am luat Karissa. Acum 6 luni am intrerupt tratamentul cu anticonceptionale. A fost decizia mea sa le intrerup, fara a consulta parerea unui specialist. Ciclul mi-a venit regulat timp de 5 luni, la 30 de zile. Ultima menstra am avut-o in data de 5 mai. In data de 10 mai am avut un contact sexual neprotejat, fara penetrare( sunt virgina). Prietenul meu ejacult pe burta mea.Sunt aproape 7 saptamani d atunci, menstruatia nu mi-a venit. Acum 3 saptamani am fost la ginecolog, menstruatia intarziase deja 5 zile, eu banuind o posibila sarcina, avand si alte simptome( ameteli, greturi, oboseala excesiva, usoare intepaturi in abdomen, presiune pelvica, sani intariti). Doamna doctor cand mi-a vazut ovrele polichistice mi-a spus ca nu era posibil sa raman insarcinta(ovar drept:36 mm/24, 7mm, ovar drept:34, 9mm/21, 2, uter 57, 1/27, 9, endo:9, 8). Mi- dat o serie de analize de efectuat:TTGO 88mg/dl, 60 min 112, 120 minute 94; testosteron 0, 58 ng/ml; insulina 7, 1 microU/ml; DHEA-S 162 ug/dl, SHBG 90, 8 nmol/l.Eu simt o presiune constanta sub ombilic, nu suport sa ma stranga nimc acolo, urinez des, resimt o oboseala mai mare ca de obicei, simt o sete continua, iar de doua saptamani numai la mancare ma gandesc. Eu nu sunt o persoana pofticioasa, dar de o vreme cand vad mancare salivez instant.Eu inca sunt usor stresata ca ar putea fi vorba de o sarcina, ecografia care am facut-o era la 4 saptamani de la actul sexual.Doamna doctor est disponibila numai peste doua saptamani. Credeti ca ar trebui sa contactez alt doctor, sa fac un control mai repede? Credeti ca poate fi vorba de o sarcina? Daca e nu as vrea sa fie vreun pericol pentru copil dat fiind problemele mele ginecolgice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| portocala7 a răspuns:

Intr-adevar, daca ai sindromul ovarelor polichistice(il am si eu) sansele sa ramai insacinata sunt foarte mici. Mai ales ca, daca am inteles eu bine, mai esti si virgina. Protectia, categoric, e foarte importanta...dar te rog sa ma crezi pe cuvant...nu ramai CHIAR ASA DE USOR insarcinata ))) Stai calma, esti Ok:*

| saracu_1922 a răspuns:

Ba tu esti prost
du-te sa nu te vad du-te la tombaron