| GabrielaCriss a întrebat:

Poti slabi cu ceaiul verde?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Depinde la ce ceai verde te referi.
Exista ceai verde ( care e facut din aceeasi planta ca ceaiul negru sau rosu, difera doar perioada cand este recoltat), cu care nu slabesti, are cofeina si eu il beau in fiecare zi cam de 6 ani, si nu am slabit de la el, eu nu beau cafea, si acel ceai inlocuieste cafeaua.
Mai exista un ceai verde chinezesc, care contine frunze de lotus si alte minuni care slabesc, am baut si eu acum ceva timp ca sa slabesc, pe cutie scrie ca slabest cam 3-4 kg intr-o luna, ceaiul se bea de preferat seara deorece are efect laxativ si te doare ingrozitor stomacul, ai crampe si stai pe wc cam 1 ora. Am slabit cam 2 kg, dar m-am ales si cu inceput de gastrita.
Sfatul meu e sa incerci sa slabesti natural, mancat mai putin si regulat, fructe si legume multe, fara prajeli si dulciuri. Si mult sport, si nu o sa ai probleme de sanatate asa, slabesti natural si e mult mai bine asa, decat sa capeti vreo boala sau sa iti dai organismul peste cap ca te infometezi.

| PeFuga a răspuns (pentru LaLaura):

Ceaiul rosu este o cu totul alta planta. Se numeste Rooibos, nu are legatura cu ceaiul verde si cel negru (care se prepara, intr-adear, din frunzele aceleiasi plante).

| LaLaura a răspuns (pentru PeFuga):

Greseala mea, inseamna ca m-am informat gresit acum cativa ani, de cand l-am inceput sa il consum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poti slabi dar intr-o mica masura. Daca vrei sa slabesti incearca sa alergi foarte mult si sa nu mananci porcarii ca de exemplu chipsuri, napolitane, etc. si sa nu bei nimic acidulat nici suguri si fara hrana care contin grasimi. Apropo infometarea nu e o metoda de a slabi! Multa bafta!

| EUgenERATION a răspuns (pentru anonim_4396):

Să știi că nu e așa; eu numai din acelea mănânc și sunt subponderal se pare! contează cât mănânci și persoana în cauză, în special vârsta. Berea e tare păcătoasă la bărbați în special. În rest, mănâncă și bea orice, dar ponderat! M-am făcut ca o așchie! În general, foamea te face să slăbești. Acuma sunt diverși factori. Dacă vei bea numai ceai, clar vei slăbi! Dar faci o prostie făcând asta! Mănâncă din toate, dar moderat! Atâta că eu nu merg la fast food; și asta poate m-a ajutat să ajung ca o așchie, dar consum fast food din ce ați enumerat mai sus!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EUgenERATION):

Daca vrei sa pui si ceva pe tine adica sa pui muschi iti recomand sa mananci hrana cu proteine sa bei oua crude(ouale crude contin cele mai multe proteine)si iti ajuta si foarte mult corpul ouale infara de proteine contin si alt factori benefecici.

| Dzeko7 a răspuns:

Doar intr-o mica masura, daca vrei sa slabesti apuca-te de un sport nu cauta scurtaturi.

| miuuuuxd a răspuns:

Da, ajuta intr-o oarecare masura dar nu iti imagina ca slabesti 5 kilograme pe luna doar pentru ca bei ceai. Ajuta la arderea sporita a grasimilor, te sfatuiesc sa bei in fiecare seara sau dimineata si sa nu mananci gras. Mult succes!

| walkeR1 a răspuns:

E bun ceaiul verde am baut timp de vreo luna si ceva si am dat jos cam 1 kg pe saptamana nu prea faceam miscare dar daca faci si sport e si mai bine