| anonim_4396 a întrebat:

Sal, de vreo 3 luni si ceva am asa o gadilatura in gat, gen cand apas in zona laringelui si traheei mai in jos si imi vine sa tusesc si cand o fac tusesc uscat plus ca am si vocea ragusita de atunci, nu beau nu fumez momentan dar am fumat inainte si m-am lasat, acum 3-4 luni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil, este vroba de o infectei bacteriana care nu se vindeca.
Recomand inhalatii cu aburi si ulei de eucalipt.
Sunt extrem de eficiente si dupa 1-2 folosiri pe zi, iar in 3 zile, infectia bacteriana dispare.

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa faci o vizita la medicul de familie; mai ales ca 3 luni este un timp prea indelungat.
Te-ar ajuta si un ceai de tei si altele(dar acestea nu inlocuiesc vizita la medic): https://fares.ro/plante-care-calmeaza-tusea-uscata/

| lexusen3 a răspuns (pentru anonimg):

Am fost la 3 medici diferiti si toti mi-au zis la fel, si la medicu de familie, ca am o amigdalita

| anonimg a răspuns (pentru lexusen3):

Pai unul dintre ei trebuia sa iti prescrie un tratament.
Daca ti s-a dat prescris un tratament, urmeaza-l "ca la carte".
Daca nu ti s-a prescris niciunul, atunci mergi la medicul de familie si cere un tratament. Am gasit scris si ca amigdalita se poate trata de la sine.

"Amigdalitele, au cel mai frecvent o etiologie virala, avand o evolutie favorabila in lipsa tratamentului, infectia rezolvandu-se de la sine."
"Gargara cu apa sarata (1, 2 ml. sare la 118, 3 ml. apa calduta) de cateva ori pe zi, consumul de lichide calde...
Pacientilor infectati li se recomanda odihna si consumul abundent de lichide de rehidratare, supe si sucuri naturale.
De asemenea este utila folosirea unui vaporizator sau umidificator instalat in camera copiilor pentru a asigura confortul."

Sursa: http://www.sfatulmedicului.ro/amigdalita

Lichidele calde ti-ar prinde bine.

| lexusen3 a răspuns (pentru anonimg):

Mi-au dat toate tratamentele posibile, de la antibiotice pana la inhalari cu aburi, le-am facut pe toate si degeaba, niciun rezultat.

| anonimg a răspuns (pentru lexusen3):

Nu mai ramane decat posibilitatea ca sa treaca de la sine.
Cauta sa te feresti de aerul rece, dar si de cel uscat; pentru ca ambele tipuri de aer irita gatul.
Cine stie -poate ca exista vreun forum cu astfel de probleme unde cineva a gasit vreo solutie naturista.

| nimenisinimik a răspuns:

Ai grija de omusor sa nu te mai gadile.