| klau95 a întrebat:

Sall all! in Decembrie trebuie sa fac un vaccin ca toti cei de a 9 a.
Dar mi-e fricalaughing credeti ca pot sa-l evit? risc ceva boli? Si la ce ma ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este vaccinul Di-Te-Per (imptriva difteriei, tetanosului si febrei convulsive). In principiu, daca nu il faci, ori de cate ori te zgarii, oricat de superficial, va trebui sa te duci la medic sa-ti faca antitetanos. Iar daca esti fata, nu vei avea voie sa ramai insarcinata decat dupa ce faci acest vaccin (la un an dupa vaccinare)

| Raniia a răspuns (pentru Brigaela):

Vaccinul Di, Te.Per.,reprezintă trei vaccinuri intr-o singură administrare, protejind impotriva difteriei, tetanosului.pertussis-ului (tuse convulsivă-ATENTIE-nu febră convulsivă?).Se administrează in serii de 5 doze. Dacă copilul implineste 3 ani doza 5 se efectuează cu Di.Te.continuind incheierea ciclului cu celelalte 2 doze Di.Te.in clasa a-1-a, si ultima (despre care este vorba) in clasa a-9-a.

| Brigaela a răspuns (pentru Raniia):

Da, Tea, ai dreptate, tuse convulsiva, a fost o scapare din partea mea. Multumesc pentru atentionare.

| Raniia a răspuns:

Nu trebuie să-l eviti pentru că este vaccinul Di.Te.(difterio-te-tanos). Acest vaccin are sapte doze de la nastere pină in prezent, aceasta fiind ultima, si dacă nu-l faci celelalte doze au fost inutile.Frica trebuie invinsă!

| FlorinDiablo a răspuns:

Ma nu stiu eu l-am fentat de 2 ori cand a venit prima data am zbughito pe geam a 2a oara am iesit gramada pe usa.Si acum sunt cls a 10a si nu am mai facut

| laury4ever a răspuns:

laughing si mie mi-a fost toata viata frica de injectii si cand trebuia sa fac la scoala vreun vaccin m-a luat toate ametilile insa eu nu am scapat de nici unul ca ne spunea diriginta ca e obligatoriu sa-l facem toti si ca daca lipsim de la scoala in ziua repectiva tot o sa-l facem.asa ca nu am avut incotro. tot timpul imi luam inima in dinti si faceam prima vaccin din clasa pentru a nu ii vedea pe colegii mei cum se plang de durere... faceam prima si scapam si imi batea inima ingrozitor. Asa ca mult curaj!tongue