| anonimusss12 a întrebat:

Acum 1 saptamana am iesit din spital cu diagnostic de piatra la rinichi. nu am luat tratamentul acum dupa un meci de fotbal ma apucat durerea in partea dreapta zona buricului cat si in cea stanga... Credeti ca este apendicita sau disconfort din cauza pietrei? Cv sfaturi de 2 zile ma doare...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Apendicită nu, dar durere cauzată de piatră la rinichi sau (calculi renal). Începe de acum tratamentul respetiv, dacă pietrele se măresc ajungi la operație ca să ți le scoată.
Ar exista și alte metode mai bune ca litotriţie extracorporală cu unde de şoc. Dar sper să nu ajungi la asta.
Dacă era apendicită te-ar fi durut în dreapta jos, ai fi avut grețuri, posibil febră diaree sau constipație și stare generală proasta.
Sănătate!

| anonimusss12 explică (pentru Anonimuserr):

Ms mult o sa incept tratamentul de zi

| Anonimuserr a răspuns (pentru anonimusss12):

Cu plăcere! Sănătate!