| SexyBlue a întrebat:

Sall TPU, am 14 ani si vreau sa va intreb cum e sa fumezi? nu am incercat niciodata cu o tigara adevarata am incercat doar cu bete laughing si cu hartie mi-a fost putin frica cu tigari adevarate si na nici nu prea am vrut sa incerc eram mai mic. vreau sa stiu cum e sa fumezi si care e senzatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Furculingură a răspuns:

Mai bine e să nu te mai gândeşti care e " senzaţia ". Nu te apuca. Este nesănătos. Cum să fie? Imaginează-ţi cum e să tragi fum în tine.

| xBya a răspuns:

Lasa tigarile, ca nu`s de tine. Nu te apuca de fumat doar ca se considera cool si la moda. Crezi ca e cool sa mori cu 20'j de ani mai devreme?

| Mwha a răspuns:

,,Super''! Iti innegresti plamanii si poti muri cu 10 ani mai tanar!

| archas a răspuns:

Daca ai stat intr-un bar cu fum mult si nu ai putut respira ai experimentat deja senzatia...plus de asta costa mult si riscu de cancer la plamani se mareste daca incepi sa fumezi zilnic... daca chiar doresti sa incerci, poti trage un fum ca nu te omoara, dar sincer nu te apuca!

| BornToDie9108 a răspuns:

Cum e? Bună întrebare. E foarte rău. O dată ce ai început,rişti să işti o plăcere de care nu vei putea scăpa prea curînd. În cazul în care nu vei găsi limitele şi nu vei spune "stop!",vei agrava starea sănătăţii tale care trebuie pusă în prim-plan. Fumatul e un drog care,încetul cu încetul,te distruge dintr-o mulţime de puncte de vedere,cele mai importante şi cele cărora ar trebui să le acorzi o deosebită atenţie fiind starea sănătăţii şi cea morală. Cancerul e maladia care, cu siguranţă, va apărea în timp. Evită sfaturile prietenilor sau descurajările ce te îndrumă spre aceasta cale. Eu, personal, am fost mereu împotriva fumatului. Şi atît timp cît am avut ocazia să opresc pe cineva din acest drum, am făcut-o. În concluzie, pot spune că cel mai bine pentru tine ar fi să rămînă mereu acea frică despre care vorbeai şi să nu încerci nici măcar din curiozitate cum e atunci cînd fumezi. Gîndeşte-te la consecinţe şi protejează-ţi viaţa!
Sper că ţi-am fost de folos.

| Vendetta23 a răspuns:

Iti dau un sfat. nu fuma. e o risipa de bani. pana si fumatorii (care nu se pot lasa) spun asta. daca vrei neaparat sa fumezi ia'ti o tigara electronica.

| Moonshine a răspuns:

Mai bine sa nu te apuci, doar de dragul prietenilor sau a cuiva, cand vei incepe sa tragi in piept treptat vei deveni dependent.Nu face aceeasi prostie pe care o fac aproape toti adolescentii.

| Stepbystep a răspuns:

Tigarile sunt SUPER! te enerveaza doar cand se instaleaza dependenta si ajungi sa le cumperi -.-

| cristycomf a răspuns:

Eu sunt fost fumător, dar trebuie să recunosc că prima dată când tragi în piept te ineacă tusa si apoi ai impresia că se învârte lumea cu tine, după care simți o ușoara amețeala puțin plăcută si tot așa până se ''instalează'' dependența atunci nu mai e plăcut și apoi nu le mai poți lasa.In aces timp nu ai rezistență la efort [gâfui]. Apoi dacă rămâi făra ești nervos pe toată lumea....etc.Sfatul meu e să nu te apuci de ele.

| Ketaminne a răspuns:

Depinde de ce vrei sa fumezi... Hasis, marijuana, cocaina, ketaminna, LCD, extasy. Dar daca sunt de astealalte Winston, Kent, Pall Mall... e alta treaba.Dar crede-ma ca vei deveni dependent/a de ambele, si iarba si tigari, si nu e bine. Nu vei sti cum sa te lasi de ele.

| robertocarlos22 a răspuns:

E o porcarie nu te apuca