| Onlares a întrebat:

Salut.Am 1.80 si aproape 90 de kg.Ce dieta si exercitii imi recomandati sa slabesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Http://calorii.slabute.ro/calculator-greutate-ideala-copii.html Multe legume, foarte putina carne, 2 fructe pe zi, fara mancaruri uleioase, mai deloc zahar(in special sucurile dulci cola etc.). slabesti sigur. daca vei avea apoi ameteli e de la faptul ca nu mananci destule legume. e mai usor sa slabesti acum decat cand vei fi la 25 de ani sa zicem.

| Syndre a răspuns:

Ideea de bază este să-ți calculezi caloriile, dacă mânânci în deficit caloric slăbești orice ai mânca. Te sfătuiesc să te ajuți de un program în genul myfitnesspal pentru asta.
Încearcă să consumi multe legume -atât crude cât și gătite-, carne slabă, pește și lactate până în 5% grăsime. Pe lângă astea 1 ou/zi și maxim 200g fructe/zi(și nu banane, struguri sau altele foarte dulci). Dacă mânânci numai din mâncărurile astea e greu să-ți întreci numărul de calorii, deci nu e musai să stai să numeri. Fără pâine, fără prăjeli, fără făinoase, fără cereale, fără ducliuri, fără sucuri, fără zahăr și încearcă să gătești fără sare. Bea minim 2l apă pe zi și încearcă să ai 3 mese principale și 2 gustări. Cea mai copioasă masă trebuie să fie micul dejun și nu e nici-o problemă dacă mânânci seara: mânâncă des și puțin, nu mult și rar.
Te-ar ajuta și sportul. Deși alimentația e mai mult de 95%, sportul este un bonus. Cele mai multe calorii le arzi la cardio(jogging, înot, zumba, aerobic etc.). Mult succes!

| LoveStoryLoveYou a răspuns:

Nu manca inainte cu 4 ore inainte de culcare.
Fa exercitii cardio. Acestea consta in:
- Mersul pe bicicleta fara oprire timp de 1-2 ore.
-Mers ritmat timp de 1-2 ore fara oprire.
-Abdomene
-Genoflexiuni
-Mersul pe role, tot la fel fara oprire.
Cam atat.
Ia legatura si cu un nutritionist.
Bye Bye

| Syndre a răspuns (pentru LoveStoryLoveYou):

De ce să nu mânânce cu 4 ore înainte de culcare? Funcționează metabolismul altfel la ora aia sau ce? Și abdomenele și genoflexiunele nu sunt cardio, just saying.

| LoveStoryLoveYou a răspuns (pentru Syndre):

Stiu ca alea nu sunt cardio. Eu m-am referit in mare. Adica la mersul pe bicicleta pe role si mers ritmat. Iar faza cu "sa manance cu 4 ore inainte de culcare". Deoarece daca mananca fix inainte de culcare mancarea digerata se va pune sub forma de grasime. Si va fi foarte greu sa slabeasca. Asa ca, daca mananca cu 4 ore mancarea digerata va avea alt scop. Nu stiu exact cum sa explic.

| Syndre a răspuns (pentru LoveStoryLoveYou):

Unde ai auzit prostia asta? Mâncare e digerată de organism LA FEL INDIFERENT DE ORĂ. Serios acum, tu chiar crezi că organimsul funcționează diferit dimineața față de seară?
Mai rău face dacă nu mânâncă seară, o să facă foamea și o să mânânce super mult la micul dejun.