| zharmas a întrebat:

Salut, am 123 kg si 1.85 as vrea sa dau jos aceste 23 kg sa ajung la 100. Cum pot sa slabesc aceste 23 kg?
Am inceput asa
- am renuntat la coca cola de 9 luni
- am renuntat la sare
- am renuntat la chipsuri
Acum incerc sa ma las de fas food si dulciuri si dupa ultimul pas este slabitul. Tin sa precizez ca am mers intr-o zi 10 km pe jos dar degeaba ca dupa am fost la o petrecere. Deci ajutati-ma sa slabesc si eu 23 kg pana in septembrie sa se cunoasca =). In iunie dupa ce termin examenele (sunt a 8a ) ma apuc de sala si de un regim mai strict. Dar vreau niste sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Lostlyric a răspuns:

Renuntatul la cola este cea mai buna idee pe care puteai s-o ai. Si eu am renuntat la ea acum ceva ani, in conditiile in care pentru mine nu exista vreo alta apa de izvor mai buna decat cola.
Uite, daca renunti pas cu pas la toate chestiile astea din alimentatie care nu sunt sanatoase, chiar de nu o faci brusc, in timp tot se vor vedea rezultate bune.
Ceea ce-ti lipseste tie este miscarea. Cand vrei sa slabesti sau sa te mentii sa traiesti sanatoas, nu mai este nici un mister ca ai nevoie de nutritie si sport. Atat. Daca le combini, nu vei da gresi niciodata.
Si nu ma refer la a merge pe jos 10 km intr-o zi, apoi 3 zile uiti de miscare. Ma refer la a-ti impune sa faci un fel de sport care sa-ti intre in obisnuinta. Daca vrei sa slabesti in timp, sa fie de minim 3 ori pe saptamana. Daca vrei sa se vada rezultate in mod accelerat, minim 5 zile. Daca vrei sa te mentii, fa-o mereu.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La sare nu aveai de ce sa renunti, ca aia este buna in mancare, dar fast foodul, prajelile, painea, pasta si sucurile trebuiau demult eliminate din viata ta!
In loc de sala, apuca-te de un sport in aerr liber, care iti va face foarte bine! Alergatul pe jos sau pe bicicleta, mersul la un sport colectiv, sau la inot, vor ajuta iarasi foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai peste 100 de kg, nu crezi ca ar trebui sa mergi la medic inainte sa incepi sa faci modificari de capul tau? Oricum, singura solutie e sa mananci sanatos si sa faci sport (cardio).

| costas14 a răspuns:

Din ce am vazut la TV-experimente pe oameni :
1 mananci ce vrei- ponderat- secretul: mai multe mese si cantitati mai mici; mananca dimineata cel mai mult daca poti.
2.Si aerul expirat contine multa grasime- deci respiratii profunde si dese.
3. Dusuri cat mai multe-macar pe picioare cu apa rece- consuma calorii.
4. bea apa rece-corpul consuma energie sa o incalzeasca. Astept la o luna 3 Kg sigur.