| CosminBone a întrebat:

Am 14 ani si peste 4 luni o sa implinesc 15 ani. La pubertate exista o anumita ordine in care trebuie sa se dezvolte corpul? Am 1.60, mi-a crescut par sub brat si am par pubian destul de mult. Ma ingrijoreaza faptul ca inca nu am avut explozia aia de crestere si de asta vreau sa stiu daca va urma in urmatoarele luni. Tata are 1, 74 si mama 1.67.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ca băiat crești și te dezvolți până la vârsta de 21 de ani.
Pa, pa.

| corbulalbrosu a răspuns:

Esti cam scund la varsta aceasta avand in vedere inaltimea tatalui tau. Unii baieti cresc foarte mult in perioada devarsta cuprinsa intre 16 si 18 ani. Poti fi convins ca vei mai creste si vei ajunge sa ai inaltimea medie de cca 170 cm.

| ywar a răspuns:

Tu ai 14 ani si te ingrijorezi ca nu cresti. cresti pana la 21 de ani cu tot din dotare, inclusiv putulica [pe care, apropos, cineva ne invata sa ne-o epilam, deci epileaza-te]
Du-te la inot si fa bazine sa vezi ce te dezvolti. Altfel o sa pari strans intre tampoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
pubertatea incepe mult mai devreme in zilele de astazi, din cauza alimentelor consumate, ai rabdare vei creste, iar daca vrei sa fi mai inalt, te poate ajuta un sport ca voleiul sau inotul, la fel si o alimentatie echilibrata, minim 8 ore de dormit pe noapte, minim 2 litri de apa plata consumata zilnic, si evita drogurile, alcoolul, tigarile, pentru ca toate acestea afecteaza organismul, care nu se mai poate dezvolata si functiona normal.
O zi buna.