| zDrogs a întrebat:

Am 15 ani, 1.82m, si 90kg. Mi s-a spus ca de la un timp am inceput sa am ingras, pana sa ajung la 90kg ce le am acum, ceea ce am observat si eu si am decis sa slabesc. Am scos din alimentatie painea alba, mananc paine neagra sau cu seminte dar putina, nu beau sucuri, doar apa si nu mananc ciocolata sau alte dulciuri. De dimineata inainte sa merg la scoala mananc lapte cu cereale musli, la scoala un mar sau iaurt simplu cu biscuiti iar cand vin acasa pe la ora 4 manacre gatita. De la ora 6-7 merg la alergat cam 30min sau vreo 1.5-2.5 km la alergat iar cand fac exercitii fizice, 20 flotari, 50 abdomene, 50 genoflexiuni si multe altele iar apoi mananc un fruct si cam atat pe acea zi. Am inceput recent de 1-2 zile acest antrenament si as vrea sa stiu daca este corect iar daca nu ce ar trebui sa schimb si cam cat pot slabi in acest mod in 1 luna? Multumesc anticipar si astept sfaturile voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Syndre a răspuns:

Pâinea neagră are cam la fel de multe calorii ca și pâinea albă, deci n-ai făcut mare chestie aici. Renunță la pâine de tot, nu se merită consumată pentru elementele nutritive pe care le are.
Cerealele musli au o grămadă de calorii și zahăr, încearcă fulgi de ovăz fără adaos de zahăr sau malț(găsești la plafar, dacă nu în hipermarket-uri); sunt sănătoși, mult mai okay dpdv nutritiv și au mai puține calorii(nu atât de puține încât să mânânci mult).
Mâncare gătită poate să însemne multe, încearcă să gătești fără ulei și sare, oricum.
Iaurtul cu biscuiți e mult prea bogat în calorii, mergi pe iaurt simplu degresat sau iaurt grecesc low fat cu fructe.
Personal, ți-aș recomanda să renunți la făinoase și cereale de tot, dimineața mânâncă un ou(cum vrei tu, omletă e cel mai simplu după mine, cu condiția să nu pui unt sau ulei). Mânâncă mult pește, carne slabă și multe-multe legume atât crude cât și gătite; de asemenea mânâncă lactate(iaurt, sana, kefir) până în 10% grăsime. Încearcă să te ajuți de un program gen myfitnesspal, ca să rămâi în deficit caloric. Bea 2l de apă pe zi. Fructe maxim 200g/zi, au destule calorii și zahăr și nu mânca banane, struguri și alte fructe care sunt foarte dulci.
Cât despre sport, te ajută într-adevăr să slăbești dar este DOAR un bonus. Alimentația e cea mai importantă. Cele mai multe calorii le arzi totuși cu cardio(jogging, înot, aerobic etc.). Mult succes!

6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Poti cauta pe net diferite metode / alimente care slabeste.
Incearca si carnitina si inscrie'te la o sala si vorbesti cu un profesor.
Nu poti slabi intr'o zi si nu te poti ingrasa intr'o zi.
Asta depinde de tine, daca ti'ai face o recapitulare in fiecare zii a ceea ce mananci ai putea vedeea ce ar trebui sa renunti.
Daca mananci cele 3 mese principale pe zi fara dulciuri, ai elimina grasimea.

| iRobby a răspuns:

Si eu am 15 ani, si fac cam aceleasi lucruri. Doar ca eu nu alerg, ci merg la sala. Este mult mai de folos, si vezi rezulate mult mai rapide.

Insa, la scoala, incearca sa-ti schimbi pachetul, in loc de iaurt cu biscuiti, incearca sa mananci doar un iaurt simplu, sau un iaurt cu müssli. Caci biscuiti (daca mananci multi) ingrasa la randul lor.

| DrLolo a răspuns:

Depinde de tine cat poti slabi fa efort fizic mai mult exemplu du-te la sala si alearga pe banda etc cu cat vei face efort fizic mai mult cu atat vei slabi mai mult

| no15 a răspuns:

Salut!
Am fost si eu ca tine candva, eram gras, foarte gras.Acum nu pot sa spun ca sunt slab, dar toti m-au complimentat ca am slabit si eu chiar nu stiu cum pentru ca am mancat ca un om normal, nimic in minus sau in plus fata de cand eram foarte gras.Pur si simplu nu mancam dupa ora 6-6:30 (6:30 cand mergeam la biserica sau cu prietenii ca nu puteam sa nu mananc ceva) si CEL MAI IMPORTANT : sportul.

In fiecare saptamana faceam aproape de 4-5 ori un antrenament care scotea untul din mine.Nu spun ca ce nu faci tu nu e bine, doar ca, din propria experienta, degeaba faci 50 flotari o data.Trebuie sa fie pe seturi ...de exemplu poti face 20 a cate 4 seturi, 30 sec pauza, daca chiar vrei sa vezi rezultate.Nu zic ca nu te ajuta ce faci, doar ca si eu pot face 20-30 flotari fara sa clipesc (stiu ca nu sunt asa de multe,dar cel putin stiu ca le fac corecte).

Ce vreau sa spun? Simplu! Fa ceea ce iti spun eu : CARDIO WORKOUT, sunt o multime pe net, foartee multe.
Iti propun canalul Six Pack Shortcuts, prezentat de Mike Chang, care si el, a fost ca "noi" si a devenit un tip foarte musculos.

Ce trebuie sa stii?
Transpiratia nu te va ajuta, neaparat, sa slabesti.Nu incurajez foarte mult alergatul pentru cei care sunt slabi, dar pentru cei care sunt mai "plinuti" ajuta la PICIOARE, atat.Ce vreau sa spun este ca punand MUSCHI, abia atunci vei slabi.Muschii ard caloriile, de aceea vine vorba aceea ca exista oameni care ard calorii si cand stau pentru ca odata solicitat, in locul grasimii va interveni muschiul.

In concluzie: cauta antrenamente cardio sau cardio + masa musculara.
Recomand canalul Six Pack Shortcuts, uita-te la videoclipurile d-lui Mike Chang (domn in ghilimele laughing ). Practic, tot ce am spus eu aicea este un rezumat al videoclipurilor de pe youtube ale lui Mike. Multa bafta!

Alta chestie: ca sa obtii rezultate cat mai rapide, urmeaza cei 3 pasi:
1. WORKOUT EVERY DAY
2.EAT LESS
3.SLEEP A LOT

Si inchei prin a-ti recomanda ceva simplu : inainte de fiecare masa bea un pahar cu apa ( sau mai mult ) pentru ca vei vedea ca vei manca mai putin + ca ajuta la digestie. Inca o data, spor la treaba!

| no15 a răspuns (pentru no15):

Adaug un alt lucru la alergat,asta voiam sa spun,scuze...
Alergatul te va ajuta la slabit si iti va forma ceva-ceva picioare,doar ca nu incurajez alergatul deoarece te ajuta doar la picioare si, in cazul tau, la slabit. Daca alergi, iti folosesti picioarele, nimic mai mult.
Alta chestie: nu fa nu stiu cate abdomene, 4-5 min MAX. pe zi.
Pune muschi pe fiecare parte a corpului, asa vei slabi cat mai repede.
Nu fa doar abdomene...nu spun sa nu faci, doar nu fa asa de multe.
Lucreaza-ti tot corpul, nu doar o parte din el.

| zDrogs explică:

Multumesc mult pentru sfaturi o sa tin cont de ele.