| amluatcaprafoarterausimadoarecapu a întrebat:

Salut am 15 ani si ma numesc madalin, stiu ca am mai pus asemenea intrebari, stiu ca sunt un prost un handicapat ca copil, am facut pana acuma de anul trecut din august 4 ekg unu la cardiolog in Romania si unu la policrinica tot in Romania, 2 ekg in Anglia, si 6 seturi de analize, ultimu ekg l-am facut acuma 3 saptamani la fel si analizele la sange. si toate au iesit perfect la toate organele, dar eu acuma continui sa ma gandesc ca eu asi avea ceva la inima,si mi-e frica ca fac infract sau ca imi bate inima prea tare dintr-o data si se opreste, cateodata mai am atacuri de panica si stari de anxietate, cand am fost acice in Anglia ultima data la doctor mi-a zis,sa stau linistit ca sunt prea mic sa mi se intaple mie asa ceva,sami ocup timpu gandinuduma la fete nu la prosti din astea,si mie data niste pastile propanonol, ca, cand o sa mai am stari de panica sau anxietate sa iau una. dar mi-e frica sa le iau si palea pentru ca, eu ma gandesc ca daca le au imi afecteaza inima, si mor mai repede.

acuma de 4 zile de cand l-am vazut pe botzatu la televizor ca la operat de inima, a intrat iar o ingrijorare in mine, ca poate o sa mi se intaple si mie ce i s-a intamplat lui. imi bate inima cu 87-93 aproape tot timpul, in afara de seara, cand ma pun sa dorm. eu sunt si racit, poate sa fie din cauza raceli, sa imi bate putin inima mai tare? va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| SuperGirl122222222222 a răspuns:

Hello.E imposibil ca un copil de varsta ta sa aiba probleme la inima.(Doar in cazul in care te-ai nascut cu o malformatie la inima)Dar asa ceva la raze controale, se detecta, doctorii isi dau seama daca inima e bolnava numai cand o asculta.In momentul cand tu te gandesti mereu ca ai ceva la inima, automat creierul trimite niste semnale in corpul tau, care te face sa crezi ca e inima, automat e adrenalina. Pt ca te sperii, si inima isi mareste pulsurile, cu 10-20 pana la 100. e normal ca inima sa aiba 100 de batai. daca inima depaseste 150, 180 batai, apare infarctul. Ceea ce e mai putin probabil la tine. Aici poate fi devina Anxietatea, pentru ca tu ti-ai umplut creierul cu acest gand.Inima nu doare. simptomele unui infarct sunt deseori, stari de voma, si senzatia ca te doare stomacul. Anxietatea da multe simptome.cum ar fi : Stari de voma, ameteli, transpiratii, palpitatii la inima, batai multe pe minut, apoi dintr-o data ai senzatia ca inima s-a oprit. agitatie, rau in tot corpul. Multi oameni sufera de anxietate. Anxietatea nu prea se trateaza cu medicamente. TU esti propriul medicament. Ocupati timpul cu alte chestii. o plimbare, cu prietenii.etc. Si cand stai in pat. evita gandul ca ai ceva la inima. daca aveai ceva la inima, doctorii depistau de mult. Multa sanatate.

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru SuperGirl122222222222):

Multumesc foarte mult, am apucat sa iau o pastila propanonol, pe care mia prescriso medicu are ceva ma poate afecta cu ceva?

| SuperGirl122222222222 a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

Daca ti-a prescris medicul. e bine sa iei. Medicul stie ce medicamente prescrie. Te simti mai bine dupa administrarea acelui medicament? Daca da, continua sa le iei asa cum spune medicul.

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru SuperGirl122222222222):

Ma simt, vad ca mai m-am calmat, d ar mi-e frica sa-l iau pentru ca mi-e frica sa nu imi afeceteze la inima, se intamppla ceva?

| SuperGirl122222222222 a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

Medicamentul ala ti-a fost dat cu un scop. Daca ti-a fost dat dupa Ekg-uri, e ok. stiu medicii ce fac, si nu are cum sa iti afecteze inima daca e dat de medic.

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru SuperGirl122222222222):

Da,toate ekg au iesit perfectee

| SuperGirl122222222222 a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

O sa iti treaca. o sa fii bine. Nu te mai gandi. Sunt alti copii care au boli grave, si stau zilnic prin spitale. happy

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru SuperGirl122222222222):

Multumesc mult ca m-ai ajutat, am sa te mai contactez daca o sa mai intampin probleme