| dezosteron a întrebat:

Salut am 15 ani si trag de fiare cam de 2 luni si nu prea imi da rezultatele pe care le doream asa ca m-am gandit sa iau proteine si as vrea sa stiu dac as putea sa iau la varsta asta si daca da ce fel de proteine dau funda mare va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| IntrebariFuckingCiudate a răspuns:

Eu nu iti recomand sa iei proteine. Continua sa tragi tare la sala si sa mananci bine, cam 5 mese pe zi, dar nu foarte multa mancare la fiecare masa... mananci cate putin dar bine!

| Cosmin86 a răspuns:

Inaltime? Greutate? Alimentatie? Program de antrenament?
Fara aceste informatii nu te putem ajuta corespunzator

| ViVi99 a răspuns:

La varsta ta nu trebuie sa te ingrijorezi, pentru ca esti in crestere. Cam pana la 18-20 de ani corpul se dezvolta. O sa ai muschi, nu-ti face griji. Continua sa faci sport si ai grija la mancarehappy Nu sunt sigura daca minorii au voie proteine, asa ca mai bine iti intrebi medicul de familiehappy

| NonEinstein a răspuns:

Nimeni nu te opreste din a lua proteine, noi putem doar sa te avertizăm, tu faci cum doreşti.Proteinele au foarte multe efecte secundare : oprirea cresterii oaselor, cresterea parului neregulat, oprirea cresterii penisului si multe altele, nu recomand.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NonEinstein):

Serios? alea sunt efectele secundare ale proteinelor? laughing
Proteinele se gasesc si in mancare. inseamna sa nu mai mancam?

P.S. : NU mai confundati proteinele cu steroizii!

| NonEinstein a răspuns (pentru Cosmin86):

Omule proteinele care vrei să le iei tu, au de 30 de ori mai multe proteine, fă tu matematica.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NonEinstein):

Pai crezi ca mananc o galeata intr-o seara? straight face
O portie are 24 de grame de proteine... un piept de pui de 100 de grame are aproximativ 20... asa e, ai dreptate, 24 e de 30 de ori mai mare decat 20, wtf happy

| NonEinstein a răspuns (pentru Cosmin86):

Vai băăăăi gîndeşte raţional că deja m.am săturat, dacă ii cum zici tu de ce so mai inventat proteinele inteligentule?

| Cosmin86 a răspuns (pentru NonEinstein):

Si eu incep sa ma satur de copii mici care isi dau cu parere fara sa aiba habar despre ce vorbesc.
S-au inventat ca sa poti sa-ti adaugi cele 20 sau 40 de grame de proteine necesare FARA grasimi aditionale cum au mesele.

CITESTE dracu compozitia unui produs sa vezi cate proteine are pe o portie, sa vezi ca NU are de 30 de ori mai multe decat in mancare, ai muri dracu daca ar avea atatea.

INVATA DRACU SA CITESTI!

Mai citeste aici :
http://www.doctor.info.ro/ce_sunt_suplimentele_nutritive.html

| NonEinstein a răspuns (pentru Cosmin86):

Crezi că este doar 1 tip de proteine?!?!
Normal că imi areţi cele mai uşoare, pentru ca proteinele difera mult intre ele!

| Cosmin86 a răspuns (pentru NonEinstein):

Iti arat ce consum eu, asta e cel mai relevant.
Exista proteine din zer, caseinat, soia, etc.
Nu exista proteine "mai usoare"... mai citeste, tot nu e bine

| Cosmin86 a răspuns (pentru NonEinstein):

Si hai, arata-mi tu "tipul" ala de proteina care are de 30 de ori mai multe proteine... ca nici nu stii ce vorbesti happy
Eu iau Whey Gold, de la ON (Optimum Nutrition), arata-mi tu aia de care vorbesti, eventual da si link

| Cosmin86 a răspuns (pentru NonEinstein):

Aia in primul rand e GLUTAMINA, nu are nicio treaba cu proteinele. Glutamina e buna pentru refacere.

In al doilea rand UNDE scrie ca are de 30 de ori mai multe proteine decat mancarea normala ( de fapt are 0 proteine, deoarece e glutamina )

Si in al treilea rand se iau 4.5 grame pe zi... 4.5 grame inseama FIX 4.5 grame
Citez : "Ca supliment alimentar, se consumă o linguriţă de pulbere (4, 5 g) pe zi "

| NonEinstein a răspuns (pentru Cosmin86):

Uite aici http://www.megaproteine.ro/......s-4-5-kg/.
Asta are 55 g proteine, da eu nu mă refeream doar la gramaj, ci şi la calitate si la intensitate, iar acestea is 55g proteine de calitate, poate ca numarul 30 ii exagerat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NonEinstein):

Si tot nu e de 30 de ori mai mult ca in mancare, 55 de grame nu este o cantitate asa mare.
Un piept de pui de 100 de grame are aprox. 20 de grame de proteine, un piept de pui de 250 de grame are 55 de grame de proteine, DAR pe langa are si grasimi si altele, rolul acestui supliment este sa poti lua inca 55 de grame la dieta zilnica FARA sa mai bagi inca un piept de pui, care are si grasimi.

Intelegi? Sa zicem ca azi ai mancat deja un piept de pui mare si seara nu-ti mai convine sa mananci inca unul, pentru inac 55 de grame, pentru ca are grasimi si alte chestii. Asa ca iei un supliment.

Acum intelegi care e rolul suplimentelor? Rolul este daca vrei, sa zicem, 155 de grame de proteine pe zi, si ai luat 100 din alimentatie, ultimele 55 de grame bagi o portie de supliment.

| NonEinstein a răspuns (pentru Cosmin86):

Inteleg in principiu, oricum imi place că nu eşti genu quiter, care renunţă cînd vede ca devine mai strans.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NonEinstein):

Ei. renunti cand vezi ca nu ai dreptate happy
Dar cand ai. continui, dar cu argumente.

In ambele cazuri inveti chestii noi, asta e important.

| pavdany92 a răspuns:

Poti dar nu e indicat, mai bine fa natural si ai grija ce mananci, mananca ceva sa iti deie energie inainte sa mergi la sala ca sa poti sa tragi big grin
nu o sa vezi rezulate imediate dar in timp big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru pavdany92):

De ce sa nu fie indicat? straight face

| pavdany92 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai a explicat si noneinstein mai sus "oprirea cresterii oaselor, cresterea parului neregulat, oprirea cresterii penisului si multe altele, nu recomand." mai bine sa ai o dieta plina de mancaruri sanatoase care sa iti dea energie si sa faci natural pentru ca o sa te simti mai sanatos si mai bine oricum tu alegi

| Cosmin86 a răspuns (pentru pavdany92):

Si proteinele tot din mancare sunt. Si eu folosesc de la 16 ani, acum am 26 si am o sanatate foarte buna.

Arata-mi un singur articol stiintific care sa argumenteze aberatiile cu penisul, oasele si restul. Astea sunt aberatii de copii mici, paraleli cu nutritia si sportul.

| brock a răspuns:

Salut sunt cristi si am 18 ani am 1.75 inaltime si 66 kg vr sa spun ca trag zilnic acasa de gantere a cate 10 kg trag dupa masa 30 minute si vr sa spun ca am crescut in masa, ce spuneti e bun programul meu.un sfat va rog