| vladzisuzzi a întrebat:

As vrea sa stiu si eu daca este indicat sa iau proeteine pentru masa musculara.Am 15 ani si trag de fiare si as avea nevoie de niste proteine dupa parerea mea sa se vada masa musculara mai bine...ar fi indicat sa iau proteine si daca nu dc? si daca ar fi indicat sa trag de fiare si dc? Am uitat sa mentionez ca, chiar daca trag de fiare nu fac genoflexiuni cu haltere sau sa ridic greutati deasupra capului.Multumesc

4 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Singurele proteine valabile pentru varsta ta sunt cele din oua.Restul mizeriilor dauneaza rinichilor.Oua, doar proaspete. Poti manca o cantitate "respectabila" de oua daca au intre 3 si 5 zile, cele sub 3 zile si peste 5 -in cantitate mare sunt toxice.
De ce nu este indicat sa tragi de fiare? pentru ca sistemul tau osos nu a ajuns la maturitate, efortul fizic poate afecta coloana vertebrala.

| Adrick a răspuns:

Proeteine - foarte foarte rau faci sa stii!sad

| maya_1118 a răspuns:

Nu prea e indicat sa iei proteine de la varsta asta, eu fac sala de ceva timp si stiu de acolo.trebuie sa fortezi mai mult ca sa se vada rezultate dar ar fi indicat sa vorbesti si cu un instructor

| vladzisuzzi explică:

Ok va multumesc f mult pentru raspunsuri tuturorwinking si Mariuse nu are de ce sa-mi opreasca cresterea pentru ca nu ridic greuati deasupra capului, presa sau genoflexiuni cu gandere[-x.nu fac.pentru spate doar trag de tiava, la biceps cu o gantera de 12 kg si abdomene multe...cate incaplaughing si al piept imping cu 40 de kg