| amluatcaprafoarterausimadoarecapu a întrebat:

Salut am 15 ani sunt din Rm Valcea am avut o problema,in trecut ma intapat inima uitandu-ma la tv dintr-o data ma venit rau. i-am spus lui mami si am mers la doctor,asta a fost in Anglia. am facut analizele si un ekg. in tot timpul asteptat pentru rezulatate eu ma gandeam numai la inima,ca eu am probleme la inima,cand ma intapa forte puint eu deja ma speriam si incepeam sa ma gandesc.

am fost iar la doctor pentru rezulatate, octorul a zis ca n-am calciu si vitamina d si ca cu inima n-am absolut nimic, ma mai lisistisem. la un anumit timp iar ma intapase iar ma speriasem si ma gandeam. am plecat in Romania. imediat a doua zi m-am dus direct la clinica pentru analize. tot la fel analizele forte bune ekg tot la fel dar calciu si vitamina d scazute.
la vreo o saptamana dupa ce am facut astea m-am dus pe la vecinu am baut un pahar de cola si am plecat acasa. punanduma in pat iar ma intepase si imi venise rau, ma luase iar gandurile stupide. in acel moment bunica mea mi luat tensiunea si o avem 16/6 cand am vazut ma moiasem si mai rau. de dimineata m-am dus repede in oras la valcea cu bunica direct la medicul cardiolog doctor ilie petrescu cel mai bun din tara sef de sectie la spital. mi facut din nou un ekg si ma consulatat ma ampastat pe piept, mi asculatat inima mi luat tensiune o aveam 12/7. dupa acea mi-a zis de ce sunt speriat. eu i-am spus ca mi-e frica sa n-am cevea la inima. el a zis sa stau linistit ca n-am nimic la inma si sunt absolut normal.

am pleacat in Anglia si aiara ma intepase.doctora din romanaia mi-a zis ca din cauaza la calciu ma inteapa. dar eu mereu ma speri cand ma inteama cate o data si ma gandesc ca prostu.
ma intristezi si nu mai am niciun chef de viata.

va rog frumos sa ma ajutati sa nu mai stau cu gandul acolo si sa imi ridic moralu.

si ma mai gandesc cateo data cum suntem creati cum putem sa vorbim cum putem sa ne miscam. lucuri prostesti

dau funda la cel care ma ajuta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Omule lui Dumnezeu, din moment ce tot iti zic astia ca e ok inima si ai calciu redus si vitamina D, nu iti trece prin minte care este faza?
Ce doctori is aia?
E un inceput de hipocalcemie (calciu scazut in organism).
Daca suferi de hipocalcemie dupa cum se vede, este bine sa faci un tratament cu vitamina D si calciu. Se recomanda consumul de branzeturi si lapte, dar si expunerea rationala la soare, pentru a favoriza absorbtia calciului din alimente. Apropos vitamina D favorizeaza sinteza si absorbtia Calciului in organism.
Mergi la endocrinolog sa vezi daca ai probleme cu glandele paratiroide, responsabile in organism cu reglarea metabolizarii calciului si fosforului.
Nu fi speriat/a, O sa fie bine, nu este grav!

2 răspunsuri:
| uncopiltampit a răspuns:

Bai pretene primul meu sfat e sa inveti sa treci in mm pe la scoala.
la cum ai scris imi a luat 20 de min sa descifrez heroglifele romane!

| vangaelis a răspuns (pentru uncopiltampit):

La cine te referi?