| Georgemy2 a întrebat:

Salut, am auzit ca daca te speli pe dinti cu bicarbonat de sodiu/praf de copt, sau cum se numeste corect, o sa-ti albeasca dintii. E adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Happinessssss a răspuns:

Buna.
Da, este adevarat. big grin Bicarbonatul o sa iti albeasca dintii, fii sigur. Am vazut ca unele persoanele spala si legumele cu bicarbonat laughing Deci da, daca te speli cu bicarbonat o sa iti albeasca dintii. Pune putin pe periuta si spala-te ca si cum ar fi pasta de dinti. Inainte si dupa poti folosi si pasta de dinti. Are gustul neplacut.dar hei, o sa ai dinti albi. big grin
Funda love struck?

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:);
Doar sarea de bucatarie fina si bicarbonatul.
http://lyla.ro/......-dintilor/
Sarbatori fericite:)

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu in amestec cu sare. Praful de copt numai daca vrei sa faci clabuci. laughing

| Georgemy2 explică (pentru Salontanul):

Ok, nu stiu cum se numea exact

| Salontanul a răspuns (pentru Georgemy2):

Am glumit! E normal la baieti sa confunde. Eu sunt mai batran.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e adevarat.Rezulatele sunt imediate desi nu e recomandata aceasta procedura, deoarece in timp distruge smaltul dintilor.

| frostxtq a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu si praful de copt sunt doua lucruri diferite.
Bicarbonatul ajuta intr-adevar la albirea dintilor. Ajuta si mai mult daca adaugi cateva picaturi de lamaie. happy

| AnonimaSmechera a răspuns:

Bicarbonat de sodiu. Da este adevarat iti albeste dintii. happy