| anonim_4396 a întrebat:

salut am fost operata de chist ovarian acum 8 ani cu sarcina extrauterina si acum am fost la medic ca ma simteam rau si mi-a gasit altul mare nu stiu cit este de mare acum i-mi face biopsia si analizele ce trebyuie sa fac si de ce se face? cum pot sa ma protejez...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cauzele sunt multiple si nu prea ai cum sa te protejezi. Se datoreaza in special dezechilibrelor hormonale si presupun eu ca mai ales hormonilor pe care ii mancam in carnea de pui si in alte preparate de la animale. Se combina cu un dezechilibru hormonal al tau sau o predispozitie si de asta faci aceste chisturi.

mlm
| mlm a răspuns:

Ferestete de raceala, evita sa te speli cu apa rece, aceste analize si biopsia se face in general pentru a depista de ce natura este acel chist, se urmareste diagnosticul exact(pot apare cazuri de cancer ovarian, investigatiile sint pentru a descoperi de ce tip este acel chist.)Sanatate multa iti doresc.

| Beatrice_6624 a răspuns:

Exista din sange o amaliza si iti spune C A SI VZ CE ZC MEDICUL TAU.

| Parintele a răspuns:

Pai cred ca doctorul trebuie sa stie cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Din cauza unor răceli din trecut care nu au fost tratate la timp sau nu.
Ferește-te de curent, apă rece.
Vara poți purta în picioare ciorapi scurți din bumbac subțire (în casă). Ești foarte vulnerabilă la boală.
Analizele se fac pentru a afla cauza determinantă a chistului (el poate fi serios și se tratează medicamentos sau fibros și se tratează chirurgical) iar puncția biopsică are rol de a determina natura chistului (malign - se poate dezvolta și se poate ajunge la extirparea ovarelor sau bening și se tratează local).
Sănătate.
Pa, pa.