| thanksforhelp a întrebat:

Am mai pus o intrebare legata de diabet acum 3 luni. Tot asa, aveam frica ca e posibil sa am diabet. Mi-ati spus sa merg sa fac un test de glicemie, am facut dimineata pe stomacul gol (aveam un stres inainte sa il fac de doamne iarta) si a iesit valoarea 95. Deci, nu aveam diabet. A trecut timpul, m-am apucat de munca si acolo este foarte mult stres. M-am tot stresat si din pacate am inceput sa am niste stari ciudate. Trezindu-ma foarte de dimineata sa merg la munca, nu prea am pofta de mancare dimineata deci nu prea mananc. Inainte de ora 12:00 cand se mananca, incep sa tremur, sa transpir. Dupa ce mananc, imi revin. Am observat ca dimineata ma trezesc cu gura foarte uscata. Beau apa normal. Cred ca maxim 2 litri de apa pe zi. Problema este ca mananc acum sa zicem si in doua ore deja incep sa tremur ca imi este foame. Mentionez ca am arderile foarte puternice. Am fost la farmacie sa fac un test de glicemie azi dar au spus ca din cauza virusului nu au voie sa faca. Nu stiu ce sa ma fac. Sunt ipohondru. Am frica mare de boala. Anxietate, depresie toate. Vreau neaparat sa stiu daca am sau nu diabet dar nu prea am ce face in momentul asta. Am varsta de 21 de ani, nu sunt gras (am 1.70 inaltime si 59 KG. inainte de ma apuc de munca aveam 62/63 KG. Am scazut foarte mult in greutate parerea mea. Totusi, nu mananc prea bine ca inainte cand stateam acasa). Ce credeti? Ce as putea face? sad Sunt foarte stresat pe chestia asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Posibil sa suferi de hipoglicemie.
Cumpara-ti un glocometru si masoara-ti glicemia la 2 ore dupa masa sa vezi la cat scade daca scade.
'' Sunt ipohondru. Am frica mare de boala. Anxietate, depresie toate. ''

Te-a diagnosticat un psihiatru cu anxietate si depresie?
Le tratezi?

| thanksforhelp explică (pentru alina2k18):

Depresie și anxietate nu știu exact. Dar, ipohondru mi-a spus doamna doctor că sunt.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Felys are dreptate. Cel mai bine, atunci cand simti slabiciune in corp sa mananci ceva, dar poti sa iei si o lingurita de zahar care isi face efectul mai rapid.
Atentie ca la 60% din diaetici li se datoreaza stresului. Si frica de boala da stres.
Glicemia apare pe nestiute. Mancarea neregulata este si el un factor.
Munca contribuie la scaderea greutatii daca nu ai o hranire pe masura efortului facut.
Faptul ca dupa doua ore ce mananci ti se face foame se datoreaza inconsitentei alimentelor. Daca depui munca fizica, din hrana nu tebuie sa lipseasca grasimile.

| Felys a răspuns:

Tremuratul este de la scaderea brusca a glicemiei, si cand mananci isi revine la normal.Cand creste prea mult si ai diabet nu prea se simte.Tocmai pentru ca nu mananci dimineata, pentru ca muncesti mult si ai si arderi intense de aia iti scade repede glicemia.Ai putea tine pe anga tine cate un pachet de biscuiti si iei cand si cand cate un biscuite si nu mai scade asa rau cat sa tremuri.Si in primul rand nu te panica, relax ca nu ai nimic grav

| thanksforhelp explică (pentru Felys):

Doamne ajuta sa fie cum spui tu. Eu cand vad ca tremur asa repede indiferent ca acum sa zicem ca mananc foarte bine si in doua/trei ore simt iar nevoia sa mananc, e jale. Sunt asa speriat. doamne.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru thanksforhelp):

Faci foarte des hipo glicemie, ia cu tine in rucsac la serviciu pliculețe de zahăr, si i ei cand vezi ca incepi sa tremuri, dar intrebarea este de ce faci hipo glicemie daca nu i ei pastile de diabet sau insulină? Faptul ca ai arderile complete nu este asta o cauză a scaderii bruște a glicemiei, nu te juca, mai bine sa ai o glicemie de 300 decat o glicemie de 78 sau 57 adica hipo, asta o zic si medicii, la hipo glicemie mor neuronii din creier este foarte periculoasă hipo glicemia, mergi la un medic diabetolog si spune i sa vada care sunt cauzele, ca sunt multi oameni care fac efort oameni care nu au diabet, si nu face niciunul hipo glicemie.

| thanksforhelp explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu e neapărat vorba de efort. Și dacă nu fac efort se întâmplă asta. Mă stresez foarte mult.

| Cksihja a răspuns:

Atunci când glicemia crește, crește și tensiunea arterială iar vasele de sânge se dilată. Uneori dacă glicemia este prea mare îți poți pierde cunoștința, în cazul tău este stres deci fă o plimbare căci merge în ambele variante și la stres și la diabet.

| thanksforhelp explică (pentru Cksihja):

Am incercat. tot nu scap de stres. Am in cap doar boala asta in cap.