| Eu2637383 a întrebat:

Am o mare problema si anume, am mari emotii cand vorbesc in public. Imi bate extrem de tare inima si de abia pot vorbi. Simt ca lesin in momentul ala. Este bun propranololul pentru trac? Saptamana viitoare trebuie sa tin un discurs. Va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| zăGhost a răspuns:

Ideal e sa exersezi, nu sa iei medicamente. Odata ce ti-ai format niste abilitati si te-ai expus de mai multe ori multimii, frica scade, iar senzatiile neplacute se reduc considerabil. In locul tau as incerca sa vorbesc vluntar in fata unei multimi de cate ori am ocazia, pana la discurs. Te poate ajuta si practicatul in oglinda. Inregistratul e o alta metoda ce poate fi de folos.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi si discuta cu un psihiatru! Ai anxietate socială. Medicatia nu se administrează cu asa ușurință. Propanolol se foloseste in psihotraume sau tensiune. Tie ti se pot da benzodiazepine pe o perioada scurta sau antidepresive până te înveți. Recomand mai degrabă sa discuți cu psihologul școlii despre problema asta.

| NGheorghe a răspuns:

Repetiția este cheia succesului. Cică exercițiul de 10 a lui Nadia Comăneci l-ar fi repetat de cel puțin 20000 de ori.