| Alya01 a întrebat:

Am o problemă minoră, cred. Ieri am avut niște mâncărimi in zona intimă pe lângă intrarea în vagin, nu le-am dat importanta prea mare iar seara m-am uitat la zona mea intimă in oglindă. Intrarea era roșie si mai umflată iar secretia era albă, nu avea miros urât, era totul obișnuit doar ca era bucățici adica nu era gen ca gelatina ca cea normală. (Nu stiu cum sa explic????). Azi dimineață m-am trezit si era uscată toată zona exterioară si am băgat un deget (eram curată) si era uscat. Secretia lipsea iar pe deget am găsit doar niște secretie uscată. Peretii vaginului i-am simțit mai creți adică erau mai uscați iar pielea nu era netedă, normală ca înainte. Mama mi-a dat sa ma spăl cu un plic de Tantum Rosa si mi-a oprit mâncărimile dar e tot uscat si daca stau in fund mă doare un pic intrarea in vagin. A zis ca imi cumpără la amiază o cremă dar am citit pe internet despre vaginită si zice ca nu se tratează după ureche… ce să fac? Nu pot merge la doctor singură pentru ca 1 sunt minoră si 2 nu ma lasă singură sa merg in oras!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns:

Roaga o persoana adulta care stii ca e prietena cu mama ta, sa o lamureasca sa te duca la doctor - spune ca esti tanara si nu vrei sa traiesti toata viata cu o trauma de acest fel.

| Alya01 explică (pentru Mircea08):

Ea spune ca nu e nevoie de doctor ca e doar candidoza si nu ma duce la doctor -.-

| Mircea08 a răspuns (pentru Alya01):

Spune-i ca daca nu te duce la doctor isi asuma reponsabilitatea si daca o sa patesti ceva va fi numai din cauza ei. Nu cred ca o sa-i convina sa-si asume o astfel de responsabilitate. E posibil sa aiba dreptate si totul sa fie bine dar doctorul solutia sigura

| Anonima6789777 a răspuns:

Am pățit același lucru, acea "umflare" provine de la glandele Bartholin, cele care secretă acel lichid ce lubrifiază vaginul...
Nu sunt specialistă laughing Cand canalele care conduc acest lichid se blocheaza, se acumuleaza fluidul in glande si apare ceea ce numim chistul glandelor Bartholin. îți spun prin ce am trecut eu, m-am speriat la început. Acest chist are diferite motive ...Blocajul poate fi generat fie de o infectie genitala, de o inflamatie sau de mucusul ingrosat. Stimularea sexuala declanseaza o cantitate mai mare de fluid, ceea ce produce cresterea chistului. Daca se infecteaza, se formeaza abcese care pot creste in dimensiune si devin dureroase. Prezenta unui abces afecteaza activitatile de zi cu zi cum sunt mersul, statul pe scaun, raporturi sexuale. Unele abcese se pot deschide singure si se pot vindeca de la sine in 2-4 zile.
În caz de un chist infectat apar simptome de febră...
Dacă ești îngrijorată, îți recomand să te vadă un ginecolog. Mergi cu mama ta, nu e o rușine.

| Docmiau a răspuns:

Este nevoie de drum la medic şi abstinență sexuală. E posibil să ai candidoză