| Dragonasu47 a întrebat:

Salut, am o problema, nu stiu daca e raceala sau astm ( pentru ca imi curge si nasul ). Deci simt ca mi se incordeaza muschii pieptului daca respir adanc si mi se blocheaza respiratia, se simte un fel de fluierat care se aude incet cand respir cu capul in sus ( nu totimpul ), imi vine sa tusesc din 5 in 5 secunde si simt un discomfort in special in plamani, nu chiar in gat. Inainte sa iau niste Parasinus ( vreo 5 pastile in 3 zile ) + 1 Nurofen + zeama de lamaie si miere de albina, simteam plamanii altfel, adica simteam un fel de discomfort, cum ar fi gadilitul, si simteam ca pe langa plamani nu am nimic. Acum nu mai simt plamanii chiar asa, dar tot ma gadila ceva in gat. Totusi, imi curge si nasul. Poate fii doar o raceala ( nu prea cred, de fapt sunt sigur ), sau astm combinat cu raceala? Si cei care au astm, e nasol? straight face Adica dupa ce inhalati din aparatu ala, va simtiti normal pentru 3-4 ore? Cred ca am nevoie mai mult de raspunsuri la ultima intrebare, sunt aproape sigur ca e astm + raceala. Voi merge la medic oricum...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bogdannn96 a răspuns:

Sau pana mergi la medic cumpara un flacon de Ventolin, inhalezi la nevoie 2 puf-uri. Iti explica farmacista cum se administreaza.

7 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Si eu am aceeasi problema! imi ccurge nasul si parca vb pe nas uneori! si la fel ca tine simt uneori ca nu respir cum trebuie!
eu mi-am facut raze la plamani si nu am nimic! am avut si atacuri de panica si mi-a spus ccineva ca se poate doar sa am senzatia ca respir mai greu,dar nu prea cred!
se poate sa fie si din subconstient, pentru ca daca te gandesti tot timpul acolo si t gandesti ca ai astm sau ca nu respiri ok atunci subconstientul lucreaza si ti se pare real chiar daca e numai in capul tau!
totusi ar fi bine sa mergi la un medic! si eu as merge dar mi-e fricacrying de aia nici nu am mers pana acum!
poate sunt mai prostuta dar chiar imi e fricacrying pentru ca nu stiu ce imi va face! mi-e o frica de numa de toate aparatele alea a lor si ma apuca groaza cand ma gandesc ca poate sa imi bage ceva tuburi de alea infricosatoare pe nas sau pe gura!
asa ca cei care ati fost pe la medic pentru astm, stiti cam ce control se face? simti ceva?big grin
pentru ca sincer ma ingrozeste gandul ca imi baga de alea pe nas!crying(

| Dragonasu47 explică (pentru AlinaaAli):

Daca ar durea, iti face anestezie. Si eu la fel, parca vorbesc pe nas si abia pot pronunta cuvintele... de cat timp esti asa? Nu lasa se agraveze, iti distugi singura sanatatea. Adica gandeste-te cum ar sa stai la scoala in situatia asta, sau sa inveti in situatia asta. Da-mi ID-ul tau de mess, te rog. big grin

| AlinaaAli a răspuns (pentru Dragonasu47):

Alinalazea75

| Bogdannn96 a răspuns:

Astm bronsic. Si eu am avut la fel. Simti ca nu poti trage aer pana la capat, cum s-ar zice, nu? Si asta se numeste criza de astm bronsic. Cumpara de la farmaciile HELP Seretide Diskus 50/500 (costa ceva dar nu ai probleme o zi) si inhalezi un puf dimineata si unul seara. Mai intai consulta medicul.

@ Mai joci pe B-ZOne? laughing)

| Dragonasu47 explică (pentru Bogdannn96):

Lol ti-am dat fundita din greseala, oricum o meritai... da, mai joc pe B-Zone, de unde stii ca joc acolo?

| Bogdannn96 a răspuns (pentru Dragonasu47):

Te stiu dupa nume ma si dupa avatar, ai jucat pe RPG si ai fost in NR

| Bogdannn96 a răspuns (pentru Bogdannn96):

Sau pana mergi la medic cumpara un flacon de Ventolin, inhalezi la nevoie 2 puf-uri. Iti explica farmacista cum se administreaza.

| Dragonasu47 explică:

De fapt cand respir adanc, mi se incordeaza burta pana la piept.