| ConstantinVelea a întrebat:

Am pus aceasta intrebare pentru ca am nevoie de un sfat. De 3 zile am o durere in partea stanga a corpului (deasupra bazinului) si nu i-am dat importanta, credeam ca am facut efort prea mult la sala, dar astazi de 2 ore am o durere puternica in acea parte, evectiv e ca si cum cineva m-ar injunghia. Daca tusesc ma doare, daca rad la fel, daca stau in pat si incerc sa ma ridic la fel. Spuneti-mi va rog ce ar putea fi?
Multumesc, rog seriozitate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Poate fi ori o afectiune musculara (cauzata in special daca ai depus efort la sala fara sa te fi antrenat suficient), ori ureterala (spre exemplu un calcul renal care a plecat de la locul lui si tinde sa se elimine- in general durerea se simte in diagonala, adica dinspre exteriorul spre interiorul organismului de la stanga la dreapta si e insotita de urina rosiatica, uneori redusa cantitativ, senzatie de sete, greata si agitatie) ori intestinala (simti ca si cand ai avea un cutit in burta). Tu ai cum sa faci singur diferenta intre ele, cel mai bine este sa consulti un medic internist/ de familie pentru un diagnostic de specialitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e de la efort, un muschi incordat. Durerea aceasta la baieti poate cobori si pana in testicol. Se face mereu confuzie la aceasta durere de muschi cu varicocelul tocmai pentru ca durerea coboara pana in testicol.Sunt unguente la farmacie, pe baza de menta. Si relax total nu mai continui efortul cca 2 saptamani pana muschiul se relaxeaza de tot.

| MegamortX a răspuns:

Crezi că pe TPU poate cineva să rezolve probleme de sănătate? Du-te la un medic, frate, nu te lua după răspunsurile unora care nu știu nici ce-i cu ei.

| aninominatus a răspuns:

Ai un fel de junghi, mi s-a intamplat trebuie sa te intizi cat mai mult si sa iti faci masaj la locul de unde te doare.

| ionutunited a răspuns:

Am 4 variante splina ai lipsa de fier,
cancer,
durerea asta ascunde durerea altui organ,
daca ai observat ca urina si a schimbat dexteritatea du-te la medic