| Tomi1132 a întrebat:

Am si eu o problema, nu ma pot odihni cum trebuie, nu reusesc sa adorm pana tarziu gen ora 01:00 noaptea si dimineata ma trezesc devreme undeva in jurul orei 08:00, ma trezesc obosit si toata ziua am ochii iritati si rosii, ma confrunt de multe ori cu stari de neliniste si ma simt de parca as avea o mie de probleme cu toate ca nu am, de multe ori nu reusesc sa-mi gasesc locul mai als seara.
De la ce poate fi si ce ar trebui sa fac sa scap de aceste probleme?
Mentionez ca sunt fumator, am 28 de ani, consum ocazional alcool(~o data pe saptamana sau poate deloc) si nu am un program de munca sau orice alt program deoarece am o mica afacere care-mi acorda mult timp liber.
Promit ca dau funda celui ce ma poate ajuta! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

1.Camera sa fie aerisita si intunecata.
2.Mananca cu vreo 2-3 ore inainte de somn.
3.Camera sa fie bine ordonata, aranjata si curata.
4. Daca nu ai pijamale, cumpara-ti.
5.Asculta un playlist relaxant gen : http://youtu.be/yLyjRUBvUcg in timp ce citesti o carte buna.
5.Activitatiile fizice, yoga si meditatia sunt bine venite.
6.Incearca diferite tipuri de ceai.
7.Nu te uita la televizor pana adormi.
8.Alimentele ce contin cofeina si zahar ar trebui eliminate dupa ora 14:00.

Eu asa am scapat de problemele cu somnul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca deseara un distonocalm, favorizeaza somnul.Il iei in jurul orei 21.Vezi maine cum te simti si daca distonocalmul ti-a rezolvat problema, mergi la medic si spune acolo problema.

| Tomi1132 explică (pentru anonim_4396):

Am incercat un timp cu Frontin, de dormit am dormit dar ma simteam ametit si imi era foarte somn dimineata, nu a ajutat. Mersi de raspuns!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tomi1132):

Sigur ca nu ajuta sa te lecuiesti definitiv.E doar pentru moment pana mergi la un psiholog, amice, ca acolo e beleaua, la cap.Stiu ca am patit. Odata ce medicul iti da un tratament, nu mergi la scoala sau munca pana nu termini tratamentul.Acele pastile induce o stare de somnolsenta, de-aia iti era somn dimineata.Starea de neliniste si probleme chiar daca nu ai se numeste frica, anxietate.Nu frica de ceva sau cineva ci frica in sine. Spun asta ppentru ca am trecut prin asa ceva.Scuze,ai 28 de ani, nu vine vorba de scoala.Si mai spui ca nu ai mult de lucru, deci poti iesi un pic pe afara sa te plimbi seara, chiar ziua. Dar, mergi la medic si explica tot ce ai scris aici.Sunt multe persoane care pun intrebari asemanatoare chiar aici pe tpu.Copii,tineri si chiar in varsta.Asta e boala seolului, anxietatea provocata de stres.alimentatie nesanatoasa, multe alimnete care contin numai cacaturi, scuze de expresie. o zi buna si mergi la un psiholog, parerea mea.

| Sophie_Domnisoara_1994 a răspuns:

Buna. Ce descri tu acolo par a fi simptome de neliniste, insomnie, iritabilitate, ochii rosii sunt tot de la oboseala si de la faptul ca nu te odihnesti cum trebuie.Eu cred ca ai probleme cu anxietatea.Toate intamplarile de zi cu zi se acumuleaza, tot stresul si toate grijile iti afecteaza starea de bine a organismului. Cu siguranta alimentatia ta nu este intocmai echilibrata, iar parerea mea e ca daca reusesti sa tratezi insomniile pe care le ai cu siguranta totul va reveni la normal. Un somn eficient iti ofera energia necesara si starea de bine pentru a doua zi. Deci ai putea folosi ceva produse farmaceutice care sa contina valeriana o substanta care te ajuta sa dormi mai usor si aceasta substanta este naturala deci nu poate da reactii adverse. Un produs eficient ar fi Persedon de noapte cu valeriana cu siguranta te vei simti mai bine.

| Tomi1132 explică (pentru Sophie_Domnisoara_1994):

O sa incerc chiar de astazi cu acest Persedon de noapte, cat despre alimentatia echilibrata este adevarat ca nu am asa ceva.
Am incercat sa ma las de tigari, a durat cam 6 luni dar nu a ajutat cu nimic. Merci de raspuns si sper sa revin cu o funda cat de curand.