| anonim_4396 a întrebat:

Revin la voi cu o intrebare. Cunoasteti leacuri naturale ptr insomnie? Sau am nevoie de un sfat.
De 2 luni adorm in jurul orei 4 si ma trezesc in jurul orei 8. In ritmul acesta simt ca o sa cedez si ca o sa pic (fizic) in fata celui mai important examen, intrucat simt cum mi se ac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Http://www.doctor.info.ro/insomnia,_tratamente_naturiste.html

http://www.dormeo.ro/......somnii.htm

Ceai de musetel.
Ciuboţica cucului (Primula officinalis): fă-ţi o infuzie din 15g de flori, la un pahar de apă clocotită. Se ia câte o lingură, de 3-4 ori pe zi, cu 30 de minute înainte de culcare.

http://www.mediculmeu.com/......omniei.php

| alexxxxxxxxxx a răspuns:

Bea lapte cald

| Mediocre a răspuns:

Fa un pic de miscare inainte sa dormi si bea mult ceai.

| BlackOpal a răspuns:

Incearca sa bei ceai de valeriana inainte de culcare. Are efect calmant, si este eficient impotriva insomniei.
O sa reusesti sa dormi, doar daca te deconectezi putin. O plimbare, ascultatul unor melodii relaxante (incearca Budha Bar), te pot ajuta sa adormi mai repede.

| KeepcalmandloveToto a răspuns:

Poti sa incerci in fiecare seara sa bei doua cani de ceai cald de tei, indulcit cu miere si poti sa ii mai pui doua felii de lamaie...

| Ionutzz123 a răspuns:

Chiar daca te culci la 4 pune ceasul sa sune devreme dimineata o cafea dupa 12 cateva fructe pentru energie si pariez ca o sa te culci seara pana in ora 11!