| raperul99 a întrebat:

Salut, am un dinte canin care era foarte mic și nu știu dacă era de lapte dar era cam micuț si se mișcă, am 14 ani fac 15 în 3 saptamani și mi-a căzut, mai creste altul la loc sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ACTH a răspuns:

Caninii sunt inlocuiti de obicei in jurul varstei de 12 ani - cel mai tardiv. Cel mai probabil dintele ce ti-a cazut era de lapte si s-a dezvoltat mai greu. Slabe sanse la 14 ani sa iti cada dintii - asta daca nu fumezi excesiv si nu ai alte probleme. Repet, eu mizez pe faptul ca era de lapte - sunt cazuri in care unora le cad dintii de lapte si la 16 ani. Iti recomand insa un control la stomatolog, ca sa fii impacat complet.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~un dinte canin...mi-a căzut, mai creste altul la loc sau?~

nope, caută deja cuvântul "implant" pe gugăl

| MariaCrinaPopescu1233 a răspuns (pentru sierra1):

,,gugăl,, se scrie google...

| sierra1 a răspuns (pentru MariaCrinaPopescu1233):

Rili?

| newaccountbye a răspuns:

Dacă era foarte mic, clar era de lapte. Stai liniștit, ai dantura super buna (gen tare) dacă ți a căzut tocmai acum. Va creste super greu, in câteva luni bune, dar nu contează.