| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am vazut o sticla care parea a fi cu apa si am vrut sa beau din ea.Dar cand am baut foarte putin din ea de fapt era gaz lichid(sau gaz lampant). Este posibil sa fie toxic? Mentionez ca am am inghitit foaaarte putin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Ia uite ce am gasit scris:
"Petrolul lampant este bun in bolile ca: ciroza hepatica, hepatita cronica, ulcer gastroduodenal, diabet zaharat, parazitoze intestinale, colite, pancreatita, difterie, amigdalita, variola, boli de piele (scabie), furunculoza si rani.
Petrolul lampant inhiba dezvoltarea celulelor canceroase.
Si la farmacii gasesti acest produs."
Sursa: http://www.sfatulmedicului.ro/comunitate/cancerul/petrol-lampant_14066
Totusi, te sfatuiesc sa mergi repede la o farmacie macar sa-i intrebi pe dansii.

7 răspunsuri:
| matrix100 a răspuns:

Tu bei din orice sticla pe care o gasesti? putea sa fie otrava. bea multa apa si daca vrei sa fii 100% sigur du-te la doctor cu ea sau incearca sa afli ce contine

| TechGuyTpu a răspuns (pentru matrix100):

Nu dar totusi era o sticla de borsec cu capacul ei original...cine s-ar fi gandit ca o sa gasesc o sticla cu gaz lampant pe masa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.Din cand in cand gazul lampant e bun, asa o dusca mica.Nu te spria ca nu patesti nimic, are niste proprietati benefice asura organismului.Fii linistit si mai multa grija cand bei din sticle. Pe masa nu se lasa absolut nimic toxic sau care stiti ca nu e comestibil. Sanatate, maine o sa fii ca nou.happy

| T0T a răspuns:

Nu vei pati nimic dar data viitoare nu mai bea orice gasesti.

| Alexu2004 a răspuns:

Ba da tu nu mirosi inainte sa bei din orice sticla...

| TechGuyTpu a răspuns (pentru Alexu2004):

Acel gaz nu are miros...

| Alexu2004 a răspuns:

Da nu vrei sa bei putina benzina? Aia are miros?