| Monyyyyy a întrebat:

Salut, as vrea sa cer o părere. Am fost la endocrinolog pentru ca îmi cresc câteva fire de par pe barba și e f urat, m- a trimis la ginecolog sa vadă dacă am ovare polichistice, se pare ca totul e perfect și nu am, mi-a dat următoarele analize care trebuie sa le fac in ziua 2-5 de ciclu : TSH, FT4, calcitonina, testosteron total, SHBG, 17-OH-progesteron, DHEA-S, prolactina, eu am și probleme cu greutate in sensul ca mănânc f sănătos și nu pot fi slaba, deși fac multă mișcare, urc 10 etaje etc, știu ca analizele sunt legate de tiroida, oare din ele ar putea vedea ce metabolism am? Am un chist ca tiroida de 3 mm dar zicea ca nu e important, oare ati mai pățit careva asta? Va mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Acele analize sunt date intr-un context medical
nu vad cum analize precum TSH, FT4 etc ar releva tipul tau de metabolism

"Determinarea TSH reprezintă testul iniţial în diagnosticul afecţiunilor tiroidiene. Chiar şi mici modificări în concentraţia hormonilor tiroidieni vor determina modificări în sens invers (mult mai pronunţate) ale concentraţiei de TSH. Prin urmare TSH reprezintă un parametru foarte specific şi sensibil pentru controlul funcţiei tiroidiene, dar şi pentru detectarea şi excluderea unor afecţiuni ale axului hipotalamo-hipofizo-tiroidian"

Determinarea FT4 este un element important în diagnosticul clinic de rutină. FT4 se determină împreună cu TSH atunci când se suspectează afecţiuni tiroidiene.

Calcitonina este un marker tumoral specific in diagnosticarea si monitorizarea carcinomului tiroidian medular"

prolactina https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/profilul-hormonal-prolactina

iar despre metabolism https://www.drmax.ro/articole/ce-este-metabolismul
https://www.medlife.ro/......ismul.html

| Mihai0101 a răspuns (pentru Simpatic):

@Simpatic si zici ca femeia are cancer? Nu mai faceti pe doctori si speriati oamneni aiurea! Dereglari hormonale asa se numesc nu este nici un "cancer"!

| Simpatic a răspuns (pentru Mihai0101):

Am zis eu ceva de cancer? am afisat detaliile contextul in care se fac anumite analize din lista autoarei topicului, de mai sus.
interpretarea analizelor o face doar medicul de specialitate!
daca tie intr-o zi medicul iti da sa faci un set de analize si ai de facut printre altele si analize privitoare la existenta sau non-existenta virusilor hepatici B/C asta inseamna ca ai neaparat hepatita virala? caci asta este logica dumitale!
eu am rugamintea sa numai scoateti din context lucruri!
cauta pe net la ce face referire 'Calcitonina' caci la ea te-ai referit cand mi-ai dat replay, si apoi vezi ce am dat eu copy-paste mai sus!
"Un test de calcitonină este util în identificarea pacienților cu boală tiroidiană nodulară. Este deseori efectuat în speranța identificării carcinomului medular tiroidian (MTC) precoce, care poate fi văzută în stabilirea mai multor neoplazii endocrine (MEN) de tip 2. "
nu inseamna doamne fereste ca daca medicul iti da sa faci asta ca ai cancer!
off cu asemenea useri si eu sa mai continui sa intru pe TPUwinking
este foarte interesant ce a devenit aceasta platforma candva "calumea"
fiecare se da mai mare decat este si daca se poate sa loveasca in alti useri, bravo!
nu sperii pe nimeni si nu pun eu diagnostice, vad ca mai mult voi o faceti cand catalogati ca unul sau altul gresesc!
pun pariu ca ma vei blocawinking

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai medicul de familie poate interpreta analizele, mergi la el cu analizele si el iti va spune ce ai, ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Imposibil sa mananci sanatos si sa nu poti fi slaba, insemanand ca manacni mult prea multe calorii, de care nu esti constienta.
Pune mana serios si slabestem, fa sport, ca sa poti sa iti reglezi fundtiile endocrine, hormonale si tiroidiene, sa nu mai ai probleme cu greutatea si nici sa-ti i-as afire de par in barba sau la mustata.

| alina2k18 a răspuns:

Mancatul sanatos e pentru sanatate nu pentru slabit.
Hipotiroidia nu ingrasa, e un mit.
Mancarea MULTA ingrasa.
Am vazut femeie care lucra in spital si urca 2-3 etaje de zeci de ori pe zi de ani de zile, nu statea locului o clipa, era activa dar... cu toate astea avea 100kg la 1.60m cu obezitate centrata in zona abdominala, manca de rupea.
Ce alte simptome mai ai?
Daca aveai o dereglare hormonala nu aveai doar cateva fire sa stii.
Ce greutate ai?

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca urci niste scari zilnic nu inseamna ca faci miscare. Miscare inseamna sa iti supui o majoritate a grupelor tale de muschi la efort mediu spre maxim timp de aproximativ 30 de minute sau o ora pe zi. Daca ar fi atat de usor, nu ar mai merge nimeni la sala si ne-am apuca cu totii sa urcam scari de bloc. Unu la mana.

Doi la mana, daca ai metabolismul dat peste cap si mananci mai mult decat faci miscare e si normal ca nu poti slabi niciodata. Sa nu ma intelegi gresit. Nu ma refer ca mananci kile de mancare. Ci ma refer ca raportat la activitatea ta, tu trebuie sa mananci un anumit numar de calorii. Tu daca mananci la fel ca orice om normal, dar nu faci miscare ca un om normal, in veci nu ai sa slabesti sau sa te mentii.