| qarim a întrebat:

As vrea sa stiu ce as putea lua pentru cresterea in inaltime? (medicamente, vitamine, hormoni).orice sfat e binevenit. FUNDA si mii de multumiri celor care o sa ma lamureasca happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Medicamente ioc, poate doar vitamine si minerale. care este mereu bine sa ai, ca nu strica.
hormoni? da, HGH si steroizi. daca esti prost poti incerca, altfel iti recomand sa nu folosesti cuvantul hormon de acum inainte decat daca vorbesti de cel produs natural de corpul tau. aici te bagi intr-un rahat mai mare decat este politica Romaniei.

cresterea in inaltime...inot. ala este bun, foarte bun. + sanatate la pachet + stare cardio-vasculara buna + corp de invidiat. pentru doar 3-4 sedinte pe saptamana si un abonament relativ scump (mai jos de 150 ron nu cred ca am vazut).
altfel inaltimea ta este dictata de GENETIC. uita-te in stramosii tai. ai parintii/bunicii/unchi/matuse/ma rog inalte? este in geneticul tau structata ideea de inalt? ai mei au amandoi 1.65 si eu si fratele meu avem 1.73 respectiv 1.75. deci inaltimea genetic la mine nu este. toate rudele mele au avut pana in 1.80 inaltime, in concluzie si noi suntem scunzi. dar aici exista o oarecare exceptie. am un coleg cu ambii parinti la 1.75 si el are 1.99 inaltime (o fi semanand cu vreunul din bunici pe care eu nu ii cunosc sa stiu cum arata).

si cam ultima idee. mananca sanatos, variat. alimentatia ajuta corpul sa isi mentina metabolismul la un nivel optim. gandeste-te la corp ca la o masina. bagi benzina 95, ulei ieftin, antigel prost, lichid de frana prost, masina o sa mearga prost, lenesa si se va strica des. dar ia baga in masina produse bune, recomandate de specialisti si vezi schimbarea. cam asa si cu masina de o numesti tu corp. bagi ce trebuie in ea, va merge bine. sunt alimente ce cresc nivelul de testosteron natural al corpului. cauti pe youtube "natural testosteron food" si ar trebui sa gasesti destule rezultate.

| qarim explică (pentru JohnnyBi):

Mersi mult pentru raspuns! Am 17 si incep sa ma gandesc la viitor..as vrea sa urmez o cariera in politie si cred ca banuiesti ca trebuie sa am o inaltime mai mare pentru a fi mai impunator..tocmai de-asta ma gandesc la ceva medicamente care sa ma ajute sa mai cresc cativa centimetri.

| JohnnyBi a răspuns (pentru qarim):

Eh rahat, impunator laughing. daca ai 1.90 si 67 kg numa' impunator nu vei fi. eu am 173 inaltime si lumea are chef de glume pana pun mana pe ei laughing. respectul se castiga prin cum te comporti, nu prin intimidare (totusi, nu mai suntem in 1500 toamna).

| qarim explică (pentru JohnnyBi):

Da..ai dreptate.dar tot n-ar striga cativa cm in plus laughing

10 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Sportul este foarte bun pentru a lua in inaltime, mai ales inotul. Si vitaminele sunt bune dar sportul este esential

| andrei1237 a răspuns:

Poti face sport, acesta ajutand foarte mult la cresterea in inaltime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca ar trebuie sa te duci la un medic pediatru sa iti dea niste sfaturi. Si iti zic eu unul, du-te la inot vei lua in inaltime

| MDenisee a răspuns:

Poti lua sport laughing sportul e cel mai bun si indicat pentru varsta ta happy

| Makovei_Iuly_1995 a răspuns:

Nu stiu sigur dar am invatat ca daca consumi prea multa vitamina c nu mai cresti in inaltime incearca sa scrii pe google si poate o sa aflii, sper sa-ti foloseasca sfatul big grin

| Goritza a răspuns:

Medicamentelaughing.O sa-m idau cu presupusu sa nu te superi.Ori esti scund si gras-in acest caz ar trebuie sa faci sprot mai mult bascket si fotbal pentru inaltare si slabire.Sau esti scund si slab cum eram eu prin clasa a 8-a, nu trebuie sa iti faci griji eu in clasa a 9-a am crescut foarte mult si nu am facut nimic deosebit.Si cred ca n uar trebuie sa fumezi. Daca esti adult atunci nu ma bag big grin

| qarim explică (pentru Goritza):

Prima varianta.1, 70 85 kg...fotbal joc de cand ma stiu (si nu sunt portarlaughing) ..am facut si o perioada lupte dar m-am ales doar cu masa musculara.n-am prea slabit.(asta ca sa clarific situatia cu slabitu') laughing