| Vladescape a întrebat:

Aseara pe la ora 23 am facut baie si mi-a intrat apă in urechi.Am urechea dreapta infundata de noua ore.Ce sa fac ca sa mi-o desfund?(Făra medic)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

E bine atunci. Totuși, când ai timp este bine să mergi la medic, chiar și dacă s-ar desfunda complet.
Este ca și cu dantura: chiar dacă suntem sănătoși, vom preveni multe probleme și neplăceri la un control.
Pentru că și dacă s-ar desfunda urechea, ea tot se va infunda iarăși când va da de apă.
Sănătate!

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Fără medic este complicată și riscantă intervenția.
Nu apa ți-a înfundat urechea; apa nu a făcut altceva decât să deplaseze cerumenul de la locul lui.
Te poate ajuta un pic "Audisprai" luat de la farmacie. Este un spray care poate înmuia cerumenul. Dar nu îl vei putea scoate de acolo fără un dispozitiv care să folosească apă călduță cu presiune potrivită ( ex: o seringă mare).
Medicul poate să se uite în ureche, și știe cum și cât să introducă seringa. Intervenția medicului este gratuită dacă este cu trimitere de la medicul de familie; sau între 100-150 lei la cabinete ORL particulare.

| Anonim53220 a răspuns (pentru anonimg):

Si daca e doar apa poti incerca sa stai cu urechea infundata in jos si sa sari pe un picior, dar neaparat cand sari sa nu amortizezi cazatura, sa fie cat mai brusca sa fie soc cat mai mare (fara sa iti rupi piciorul sau sa-l luxezi, se poate) sau stai tot in pozitia aia si lovesti cu cotul palmei deasupra urechii, langa tampla

| Vladescape explică (pentru anonimg):

S-a desfundat treptat acum o mai am putin

| Vladescape explică (pentru anonimg):

Pai in orasul meu nu este orl si părinții zic ca dacă mi s-a desfundat urechea nu are rost sa merg la orl

| anonimg a răspuns (pentru Vladescape):

Mulțumesc pentru fundă!
Trebuie să fie un cabinet ORL pe acolo. Dacă nu, te duci în orașul apropiat cu trimitere de la medicul de familie. Tu ca elev ai gratuit cu trimitere de la medicul de familie. O să vezi ce bine o să fie după aceea. Insistă la părinții tăi să meargă cu tine. Nu le da pace până când nu te vor duce la ORL. Nu o să îți pară rău. Curățarea urechii nu este deloc dureroasă. O să îți bage apă călduță cu seringa în ureche; și să vezi ce bine o să auzi și o să te simți după aceea. Nu le da pace.

| anonimg a răspuns (pentru Vladescape):

E bine atunci. Totuși, când ai timp este bine să mergi la medic, chiar și dacă s-ar desfunda complet.
Este ca și cu dantura: chiar dacă suntem sănătoși, vom preveni multe probleme și neplăceri la un control.
Pentru că și dacă s-ar desfunda urechea, ea tot se va infunda iarăși când va da de apă.
Sănătate!