| DenisaMetal a întrebat:

am urechea stanga infundata, cum as proceda sa o desfund, dar fara doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| faramatania a răspuns:

S-ar putea să te ajute,
http://www.ziare.com/......le-1017918

3 răspunsuri:
| i86e2 a răspuns:

Știi cumva de ce e înfundată? Poate fi înfundată dinăuntru sau dinafară.

Când răcești ți se poate înfunda urechea, dar asta se întâmplă înăuntru, adică în urechea internă, după timpan, se adună lichid care apasă pe timpan. Asta cred că e mai greu de desfundat, dar se desfundă singură după o vreme.

Dacă urechea e înfundată în afară, adică urechea externă, e mai ușor de desfundat și de obicei e din cauza acumulării de ceară, totuși pentru asta recomand să mergi la doctorul orelist, rezolva foarte repede problema. Dacă nu, am înteles că există la farmacii o chestie, pui picături în ureche și se dizolvă ceara. Doctorul orelist folosește jet de apă, dar e cam greu să faci la fel ca el.

Răspuns utilizator avertizat
| Lorrain a răspuns:

Eu nu te sfatuiesc fara doctor. Poate fii un dop de ceara care nu poate fi scos fara un doctor, sau poate fi infundata pe baza de stres.Nu este chiar asa usor.Eu zic sa mergi la un doctor.Nu este chiar atat de simplu, iar auzul este important.