| Neymar_Nicu_1999 a întrebat:

Salut, azi m-am bătut cu unu si am primit un pumn in fata, acum am vânat lângă ochi si puțin umflat. Cum fac sa treacă mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Compresa cu apă rece. Sau, cumperi de la un market, o pungă cu mazăre congelată (500g) si o tii pe zona dureroasă. Nu iti va da mult de lucru, cum iti dă compresa, fiindca nu se dezgheață atat de repede. Te vei vindeca dar nu in doua zile. Dpinde si de cat de dură a fost lovitura, depinde si de organism.

| Bizon95 a răspuns (pentru floresdemayo):

Mazare congelata voiam sa scriu si eu, se pare ca e mai buna decat gheata simpla

de asemenea ai putea lua si aspirina, in teorie ajuta cu circulatia si deci vanataia

| floresdemayo a răspuns (pentru Bizon95):

UIte sâc, eu iti citesc mereu gandurile si le exprim inaintea ta!winking

| Bizon95 a răspuns (pentru floresdemayo):

rolling on the floor

| alina2k18 a răspuns:

Gheata si niste antiinflamatoare.

| ywar a răspuns:

Gheata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui gheata.

| Atlantic007 a răspuns:

Pune niste gheata

| Vikings1996 a răspuns:

Aplicarea unui pachet cu gheata în primele 24-48 de ore. Daca ochiul va este umflat si închis, folositi procedeul 10 minute la fiecare 2 ore în prima zi.
Pentru a reduce inflamarea aplica frunze de varza sau brusture si chiar daca vrei sa iti dispara vanataia de pe o zi pe alta nu se poate, eventual aplica un fond de ten ca sa o maschezi.