| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca am apendicita, dar nu consum pepene, seminte sau fructe/legume/alimente cu samburi. Am incercat sa le evit, tocmai de asta. De ce poate sa apara?

Si daca as avea apendicita, daca ma opereaza Sambata sau Duminica, Vineri sau Sambata(viitoare) imi dau drumul? Vreau sa fiu la scoala Luni, sunt clasa a 9a si da…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhatABeautifulDay a răspuns:

O cauza ar putea fi obstructia cavitatii organului din cauza unei proliferari limfatice stimulate bacterian, dar este posibil sa existe si o predispozitie genetica, in cazul in care mai multi membrii ai familiei tale au avut apendicita.

| Dumbi a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Da, se poate sa fie genetic. Tata a facut la 7 ani apendicita, mama mea la 20, iar sor'mea la 13-14 ani… Dar la obstructie se face operatie?sad

Răspuns Apreciat de Editori
| ALGator a răspuns:

Daca crezi ca ai apendicita (dureri in partea dreapta-jos a abdomenului) e bine sa nu amini nicio zi si sa mergi le doctor pentru ca poate deveni foarte grav. Daca e inchis la dispensar si ai dureri, mergi la urgente.
Nu cred ca are importanta ce ai mincat si vei minca. Apendicita, cum ii spune si numele, este o inflamatie a apendicelui. Poate fi cauzata de astuparea apendicelui cu ceva alimente dar pot fi si alte cauze. Asa ca nu e cazul sa te abtii de la anumite alimente.

6 răspunsuri:
| JustmeV a răspuns:

Buna! Eu am avut apendicita si din cate tin minte am fost internata in spital o saptamana. Deci mai bine ai consulta un doctor, el te poate ajuta cel mai bine! Daca ai fi operat de apendicita, primul semestru vei fi inapt pentru educatie fizica si sport, datorita faptului ca nu poti sa faci efort fizic o perioada. Iti doresc multa sanatate si mult succes in noul an scolar!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca crezi ca ai apendicita (dureri in partea dreapta-jos a abdomenului) e bine sa nu amini nicio zi si sa mergi le doctor pentru ca poate deveni foarte grav. Daca e inchis la dispensar si ai dureri, mergi la urgente.
Nu cred ca are importanta ce ai mincat si vei minca. Apendicita, cum ii spune si numele, este o inflamatie a apendicelui. Poate fi cauzata de astuparea apendicelui cu ceva alimente dar pot fi si alte cauze. Asa ca nu e cazul sa te abtii de la anumite alimente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca crezi ca ai apendicita (dureri in partea dreapta-jos a abdomenului) e bine sa nu amini nicio zi si sa mergi le doctor pentru ca poate deveni foarte grav. Daca e inchis la dispensar si ai dureri, mergi la urgente.
Nu cred ca are importanta ce ai mincat si vei minca. Apendicita, cum ii spune si numele, este o inflamatie a apendicelui. Poate fi cauzata de astuparea apendicelui cu ceva alimente dar pot fi si alte cauze. Asa ca nu e cazul sa te abtii de la anumite alimente.La revedere!

| Bianca777 a răspuns:

Hei. Apendicita poate sa apara chiar daca eviti alimentele cu samburi.Eu mananc mereu alimente cu samburi si nu am avut niciodata apendicita. Apendicita are si niste simptome specifice, daca te doare burta jos, in partea dreapta, daca ai o stare de greata atunci e posibil.Ai consultat un doctor? Si eu anul trecut am crezut ca am apendicita, aveam dureri de burta si imi era rau dar cand am mers la doctor mi-a spus ca am colonul inflamat si am tinut un regim. Mergi la doctor, e posibil sa nu fie apendicita.
Sanatate!

| spraytag88 a răspuns:

In 2-3 zile se face externarea