| Shadow136o a întrebat:

Salut! Cred ca am o problema cu scalpul. De aproape 2 luni într-o parte a capului, deasupra, dacă dau cu unghia pe scalp mai tare îmi da sângele. Prima data s-a întâmplat într-o seara când am dat cu unghia și parca aveam un coș sau o buba în cap și am rupt-o. A doua zi cred, am văzut ca aveam sânge dar nu curgea, înțelegeti voi. Problema încă o am și dacă dau cu unghia sau ma scarpin, apare matreata și uneori îmi da și sângele. Ce as putea avea? Recomandati ceva cu care sa ma dau ca să îmi treacă? Momentan ma dau cu spirt și tetraciclina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai da cu unghia in cap, ca te ranesti si iti dai sangele.
Spala-te pe cap zilnic daca ai matreata, sau te mananca!
Nu se pune spirt si nici tetracilina in cap, ca nu ai facut infectie. Spala-ti parul si clateste-l foarte-foarte bine,
Nu mai folosii creme, geluri de par, spume sau fixativ, fiindca acelea fac crusta pe cap, producand matreata.
Nu mai folosii unghiile sa te scarpini in cap ca-ti faci rani, spala-ti capul cu apa si sampon impotriva matretii si clateste-te f bine cu apa calduta in car adaugi 100ml de otet alimentar (sau de mere, daca din acela ai in casa).

| Shadow136o explică (pentru Violleta2022):

Deci sa înțeleg ca e ceva normal dacă dau cu unghia la scalp sa dea sângele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Shadow136o):

Tocmai am spus contrariul: NU este normal sa dai cu unghia pe scalp si sa-ti faci bube in cap!

Mai citeste odata mesajul scris de mine:

"acum 22 ore | Jassmina a răspuns:

Nu mai da cu unghia in cap, ca te ranesti si iti dai sangele.
Spala-te pe cap zilnic daca ai matreata, sau te mananca!
Nu se pune spirt si nici tetracilina in cap, ca nu ai facut infectie. Spala-ti parul si clateste-l foarte-foarte bine,
Nu mai folosii creme, geluri de par, spume sau fixativ, fiindca acelea fac crusta pe cap, producand matreata.
Nu mai folosii unghiile sa te scarpini in cap ca-ti faci rani, spala-ti capul cu apa si sampon impotriva matretii si clateste-te f bine cu apa calduta in car adaugi 100ml de otet alimentar (sau de mere, daca din acela ai in casa)".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa suferi de dermatita seboreica, ai grija ca îți poate cădea parul dacă nu te duci la un medic specialist (dermatolog) sa facă o biopsie și sa îți dea un diagnostic respectiv tratament adecvat.
Pune o poza prin imgur sa vedem ce este, poate este o infecție fungica, dar dacă ai măreață cred ca e seboree. Șamponul NIZORAL este eficient pentru măreață respectiv pentru dermatita seboreica dar cred ca o ai pe fond de stres /psihologic.
Nu mai leza coșurile fiindcă împrăștii infecția pe tot scalpul, și agravezi cu atât mai mult situația.
Mergi urgent la un dermatolog fiindcă riști sa ramai fără porțiuni de par în cap!

Schimba alimentația complet, și nu mai consuma sucuri Carbogazoase.
Evita stresul cât poți de mult.
Sanatate.

| Shadow136o explică (pentru anonim_4396):

Https://ibb.co/dpx0Gkg
Sper sa se deschidă. Se vede unde am, și am puțin mai jos în stânga. Deci în 2 locuri. Pare ca mi-a mai trecut acum nu știu ce sa zic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shadow136o):

Nu e seboree. Mergi la un dermatolog, nu e ok ca ai spart acele besici, probabil conțineau puroi. Ar putea fi o forma de eczema, sau o infecție a scalpului, vezi ca o sa ai multe probleme din cauza asta dacă nu tratezi.

| Shadow136o explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt besici și e fara puroi. Dacă în 10 zile nu imi trece, ma voi duce la medicul de familie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shadow136o):

"Prima data s-a întâmplat într-o seara când am dat cu unghia și parca aveam un coș sau o buba în cap și am rupt-o"
Deci nu ști ce aveai, asta reiese din întrebarea ta. Dacă tu nu ști ce aveai, noi nici atât!
Nu e normal sa dai cu unghia acolo, controleazăte.