| TheMadKing a întrebat:

Salut, daca ai vederea mai proasta cu un ochi si cu celalalt vezi bine poti sa iti faci ochelari? Si poti da de permis auto?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Da, poti sa-ti faci ochelari. Cu dioptrii diferite.
Oftalmologul la care faci controlul iti spune daca poti sa conduci o masina sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poți aplica pentru permisul auto, dar dacă nu treci examenul oftalmologic este nevoie de ochelari. Dioptriile lentilelor pot să difere, în funcție de nevoile tale. Și ochelarii mei (pe care nu i-am purtat constant de mult) au dioptrii diferite. Și toată povestea a început tot cu școala de șoferi. happy

| Balalau95 a răspuns:

Am chef sa te injur tongue
SA MORI TU ca NU iti dai seama ca poti sa mergi la doctor si sa iti tragi ochelari asimetrici si sa dai bimemerci de permis auto?!?

iar toate raspunsurile de mai sus nu percuteaza ideea asta... DELOC

fa un dus rece... AI NEVOIE tongue~~~~

| TheMadKing explică:

Frate eu cu acel ochi vad, dor ca nu atat de departe ca celalalt

| zilog a răspuns (pentru TheMadKing):

Iti da carnetul stai linistit
daca la dat la cineva care are ochi de sticlă!

| movi a răspuns:

Poti sa ti faci ochelari si poti da si de permis. Cel mai bine fa ti un control la oftalmolog pentru a vedea ce dioptrii ai si pentru a ti face ochelari. Eu am dioptrii diferite la ochi si am si ochelari si permis.

| 0Lydyutza0 a răspuns:

Cel mai ideal e sa consulți un medic, dar da, e normal sa ai ochelari.Permisul este accesibil pentru tine

| TheMadKing explică (pentru 0Lydyutza0):

Merg maine la medic

| Andreea27828282 a răspuns:

Da si eu am probleme doar la un ochi și la celalalt nu și mi-a făcut ochelari

| MISLO a răspuns (pentru Andreea27828282):

Și vezi bine cu ochelarii?

| Andreea27828282 a răspuns (pentru MISLO):

Da foarte bine