| anonim_4396 a întrebat:

Salut,doresc si eu sa stiu daca pot face scoala de soferi daca am probleme cu vederea, in cazul meu am -2.25 la ambii ochi,am vazut la televizor ceva de genul acesta si sunt cam ingrijorat, am inteles ca daca ai peste -2 sau -3 la ochi nu poti face scoala nici daca vezi foarte bine cu ochelari,este adevarat, va rog mai multe detalii daca se poate.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, daca porti ochelari si cu ei vezi bine, poti sa faci scoala de conducere si sa sustii testele pentru obtinerea permisului de conducere.

| CosmyCool a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc,ai funda.
Totusi eu am inteles ca daca ai de la -3 in sus nu mai ai voie sa dai nici daca vezi bine cu ochelari, sper sa fie asa cum mi-ai zis.

2 răspunsuri:
| carla2010 a răspuns:

O sa ai nevoie de fisa medicala tip conducator auto unde o sa scrie inclusiv rezultatele oftalmologice; daca doctorul spune ca poti conduce, atunci n-ai stres; sunt multi soferi care poarta ochelari si conduc, fii pe pace. Testul psihologic cel mai adesea il faci in cadrul scolii. Dupa ce te inscrii la scoala sa faci cat mai multe chestionare - uite un site cu teste online gratuite: http://odat.ro/ Cu cat faci mai multe, cu atat vei fi mai pregatita si vei lua sala din prima.
Succes!