| AcelasiDarNuMereu a întrebat:

Salut, de ce alimente ar trebui sa ma feresc sa nu mi se mai faca herpes la gura? Am si pe buze, dar si mai jos de buza. Efectiv arata naspa. Am tot pus ceva crema pentru buze uscate, dar nu ma ajuta la nimic. Ce imi recomandati sa pun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Bubele acelea de la herpes apar cand imunitatea e scazuta deci asigura-te ca mananci fructe si legume in fiecare zi, proteine animale sau vegetale, grasimi in cantitate scazuta dar nu trebuie sa lipseasca din alimentatie (exemple de grasimi sanatoase sunt avocado, unt, ulei de masline, nuci), lactate, carbohidrati (orez, cartofi in cantitate nu foarte mare), cereale integrale (de ex poti sa faci terci de ovaz si sa mananci dimineata), painea sa o inlocuiesti cu cea integrala. Cat mai putine dulciuri, e preferat e sa nu mananci deloc.
Daca nu mananci cat trebuie si ce trebuie organismul tau va fi slabit si asta contribuie si la aparitia bubelor pentru ca herpesul e un virus care ramane in organism si se activeaza cand organismul e slabit

| RxTx a răspuns (pentru Furnicuta000):

Să se lase de carne mizerii cu chimicale. Să citească Geneza și să vadă acolo că Dumnezeu a zis sa mâncări doar plante ciuperci nici și tot ce creste in pomi și în nici un caz nu a povestit că și putea sa ucizi că să mănânci!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru RxTx):

Atunci cine e vegan sa manance proteine vegetale

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Herpesul pe buze este o infectie virala care dispare dupa 1-2 saptamani, dar poate reaparea (daca sistemul imunitar este mai slab).
Cand am fost copil, colegii de scoala au fostinvatati sa dea peste el cu putina crema de dinti, subtire. Fara aer, in 3-4 zile a disparut herpesul.

| Simpatic a răspuns:

Nu crema pentru buze uscate trebuie sa folosesti ci aciclovir, este o crema contra herpesului se gaseste in farmacie, costa cam 7 lei.
Herpesul pe care tu il ai se numeste herpes simplex (HSV) si este dat de un virus, pe care majoritatea il luam in aceasta viata.
Herpesul poate sa apara in diferite parti ale corpului, cel mai frecvent la nivelul gurii sau a organelor genitale.
Exista doua tulpini ale acestui virus, fiecare avand caracteristici proprii.
HSV-1 care cauzeaza in principal herpes oral si este, in general, responsabil pentru eruptii cutanate la nivelul gurii si al fetei, si HSV-2 care cauzeaza de cele mai multe ori herpes genital sau chiar focare ale afectiunii.

Cu toate acestea exista legende cum ca acest herpes apare cand iti este sete si nu ai baut apa sau cand mananci prea sarat, de fapt acestea sunt simple chestii non-stiintifice, populare, care nu au legatura cu realitatea, nu se cunosc cauzele declansarii herpesului si nici nu exista tratament pentru el. Ceea ce se cunoaste cu exactitate este ca cei care l-au luat vor fi toata viata purtatori ai acestuia.
Herpesul odata contactat ramane in corp intr-o forma latenta si iese in momentul in care sistemul imunitar este slabit, nicidecum nu are legatura cu cata apa am baut sau ce am mancat.

| RxTx a răspuns:

Nici un medicament
Dai cu apa oxigenata te speli cu alcool izopropilc apoi te speli cu săpun Protex apoi dai cu tinctura de iod daca mai ies herpes
Și în cel mai tău caz apa de var
Adică apa in care a clocotit bolovanii de bar ne stinși este o soluție foarte alcalina
Se lasă 2 zile să se decanteze și apă aceea care se afla între vărul decantat și distra respectivă
Acea apa omoară orice fel de virus
Iar herpesul este un virus

| Violleta2022 a răspuns:

Herpesul este un virus, care nu se face de la alimente!
Il ai tu in corp si de cate ori sistemul tau imunitar este slabit, acel virus se activeaza si-ti apare herpesul la gura.

Herpesul bucal este o infecție cu virusul herpes simplex, care apare pe buze și pe pielea din jurul lor, pe mucoasa bucală sau gingii. Infecția cu acest virus se manifestă de obicei cu mici vezicule – „bubițe" cu lichid clar, dureroase, care in scurt timp se usucă și se decojesc, iar după câteva zile, zona rămasă în urma lor se vindecă fără cicatrice.

Infecția cu herpes simplex este foarte comună, dar nu întotdeauna evidentă, deoarece după primul contact cu virusul, acesta rămâne dormant în nervii și ganglionii din regiune. Cei mai mulți pacienți se infectează în copilărie, simptomele fiind deseori asemănătoare cu cele ale unei faringite simple. Totuși, infecția tipică implică umflarea gingiilor, cu vezicule dureroase, durere în gât și ganglioni măriți.

Apariția ulterioară a veziculelor în preajma buzelor se numește reactivare și aceasta poate fi uneori declanșată de perioadele de stres, apariția altor boli, expunere la soare sau vânt. Herpesul bucal este contagios, fiind transmis prin contactul direct cu leziunile, obiecte contaminate cu virusul (lame de ras, căni), ori prin salivă (sărut), în perioadele în care virusul este activ.

În general, herpesul bucal este o afecțiune ușoară, auto-limitantă, care trece de la sine în 7-14 zile, fără a lăsa în urmă cicatrici. Totuși, aplicațiile locale cu antivirale (cremă cu aciclovir 5%) pot reduce puțin timpul de vindecare și atenua simptomele. Pentru a fi eficiente, acestea trebuie aplicate cât mai devreme în cursul episodului, încă de la apariția semnelor prevestitoare de herpes. În cazuri speciale (infecții foarte frecvente, persoane cu sistemul imunitar afectat), medicul poate recomanda antivirale orale, pentru a limita efectele virusului."

https://www.romedic.ro/herpesul-bucal-la-gura-0C33094

| Andreidașchevici112 a răspuns:

Dai cu spirt