| AlexCristi97 a întrebat:

De ceva timp am un miros neplacut in gat. Ma spal pe dinti si nu stiu daca se simte cand vorbesc, dar daca imi dau cu un bat pe amigdale ramane un miros groaznic. Am avut prin grupul de prieteni streptococ dar mi-am facut analize si nu mi-a aparut (exista sansa ca analizele sa fi fost eronate)? Care credeti ca e cauza mirosului?
Infectie nu se vede. Am avut si gastrita dar acum sunt ok cu stomacul. Am cateva carii micute, dar cu igiena orala stau ok, ma spal cel putin odata pe zi. Fumez dar chiar daca nu fumez 2-3 zile mirosul nu dispare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mirosul guritii poate fii si de la stomac, o digestie proasta, o gastrita acida, sau chiar ketoza.
Ketoza apare cand manacam mai multa proteina si sunt arderi masive in corp.

| Negiko a răspuns:

Suspectez prezenta unei pietre de glanda salivara.
Pe scurt:
Cauzata din cauza nivelului ridicat de calciu, aceasta piatra se dezvolta in interiorul glandei salivare si blocheaza secretia salivei. Poate ti s-a intamplat sa simti gura mai uscata. Secretia pe care glanda salivara o elimina are un miros neplacul din cauza faptului ca piatra pur si simplu blocheaza secretia deci evident saliva care ramane mult timp in interiorul glandei prinde o aroma neplacuta din cauza pietrei. ( ma intrebi de unde stiu astea? -> Partea satisfacator de sinistra a Youtube-ului.Da un search pe Youtube "Salivar gland stone" )
Se poate sa ai una, se poate sa ai mai multe. Depinde de corpul tau si de timpul in care le-ai lasat sa-si faca damblaua fara sa vizitezi medicul :)

Detalii:
http://simphealth.com/ro/pages/1651464

Baftaa

| AlexCristi97 explică (pentru Negiko):

Mersi de raspuns dar nu este vorbade piatra de glanda salivara. Nu am probleme cu saliva, este cantitate normala si nu miroase.