| Liviu321 a întrebat:

De circa 2 luni m-am apucat de sala. Prea mari rezultate nu prea se vad. Eu sunt destul de slab. As dori sa compensez asta cu ceva proteine. Ce proteine mi ati recomanda pentru a creste in masa? Si care sunt cele mai bogate alimente in proteine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tăpălagă_Sergiu_1999 a răspuns:

Mananca 4-5 mese pe zi, la ore alese.
De fapt nu, cauta-ti un program al meselor pe internet, si ce sa mananci la fiecare. Dupa cauta antrenamente pentru cresterea in masa musculara deoarece tu de asta ai nevoie daca esti slab.
Toate proteinele sunt la fel, nu conteaza pretul si calitatea. Orice ai lua vor avea acelasi rezultat, conteaza doar ce faci si consumi tu. Bafta

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Alimente de origine animala bogate in proteine: carne, lapte, oua, branza. Nu le recomand.
Alimente vegetale bogate in proteine: mazare, fasole, alune, soia.
Nu te ingrijora. In doua luni nu trebuie sa se cunoasca prea mult. Mai bine mai incet dar sanatos. Prea multe proteine pot afecta ficatul.

| Liviu321 explică (pentru anonimg):

Multumesc de raspuns! Sincer nu sunt un fan al veganismului. Prefer si proteinele de origine animala. happy Eu ma refer la proteinele acelea prafuri. Stiu ca 2 luni nu reprezinta prea mult. Nici nu ma asteptam sa fiu vreun hulk dar cred ca e timpul sa iau si ceva suplimente.

| DovleacTurbat a răspuns:

Învață sa manânci. 2 luni= 0, baga 2 ani si dupa revino sa vezi daca ai rezultate sau nu.

| GabrieL98KiDD a răspuns:

Salut.
Sa sti ca eu fac sala de 5 luni si nu am luat proteine dar se vede pe mine si eram la fel de slab.
Important este sa mai schimbi exercitiile si sa nu le faci pe aceleasi pentru ca dupa un timp organismul tau se invata cu exercitiile si nu mai sunt la fel de eficiente ca la inceput.
Acum nu te poti astepta sa ai numai patratele pe tine dupa doar 2 luni si oricum proteinele sunt ca sa dai un randament mai mare in momentul in care faci exercitiile nu sunt ca sa iti faca muschii.
Sper ca te-am ajutat.

| Liviu321 explică (pentru GabrieL98KiDD):

Multumesc de raspuns. Tu nu iei nimic? Eu voiam sa iau proteine din acelea prafuri cred ca stii de care zic. Dar nu stiu care sunt bune. Eu vreau sa iau pentru ca sunt slab, nu am ce sa transform in muschi. Stiu ca nu ti se dezvolta muschii de la proteine dar ajuta si ele intr-un fel. Stiam ca de la creatina creste muschii dar nu vreau sa iau asa ceva. Am auzit ca dupa ce numai iei revii cum erai inainte.

| bavl a răspuns:

Nu strica deloc niste suplimente proteice dupa antrenament si eventual niste vitamine. Este foarte important sa mananci corespunzator, dar totodata este foarte greu (si scump) sa reusesti sa iti iei proteinele necesare din mancare...
uite doua recomandari de inceput (asa am inceput si eu acum 5 ani)
http://proteinoutlet.ro/proteine/dymatize-elite-whey-%E2%80%93-227kg
http://proteinoutlet.ro/optimum-nutrition-opti-men-90-softgels