| anonim_4396 a întrebat:

M-am apucat de sala de o saptamana.Ce alimente bogate in proteine si fibre imi puteti recomanda? Cum as putea elimina grasimea de pe abdomen?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| DrLolo a răspuns:

La sala e de ajuns sa mergi de doua ori pe saptamana a cate 1ora in care sa lucri intens deci foarte putine pauze a cate 1minut maxim pauza sa ma putin de 1 minut pentru incepatori e de ajuns 1 ora cu lucru intens cu pauze mai putin de 1minut asta 2ori oe saptamana
Iar Alimentatia trebuie sa fie foarte bogata in PROTEINE
Poti face un milkshake din banane poti adauga si cateva cupe de proteine si il bei (inainte si dupa)antrenament
Iar alimente recomandate
Carne de vita preferabil muschi la gratar
Branza
Lapte
Oua
Soia
Fructe multe in special banane
Sa bei Apa! Dupa antrenament cam 1L ca sa se hidrateze organismul fara sucuri loate din comert bei doar sucuri facute in case din mere etc

| asdfghjklasdfghjklqwertyuiop a răspuns:

De ce sa merg 2 zile pe saptamana la sala, in care lucrez foarte multe grupe de muschi in acelasi timp, cand pot merge de 5-6 ori pe saptamana si lucrez tot cate o grupa sau 2 pe zi? Am 16 ani si sunt in a 9.a...Si in legatura cu antrenamentul, saptamana asta am facut circuit, deci inca nu stiu ce program am.Si de unde pana unde ii mult 2 ore, mai ales daca nu merg singur? Si in timpu ala de 2 ore ii inclus si schimbatu, deci din puncte meu de vedere nu ii mult deloc 2 ore.Si din moment ce ti se pare anormal sa consumi cat mai multe legume si fructe(mai ales daca faci si sport) nu cred ca ar fi trebuit sa te obosesti sa raspunzi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru asdfghjklasdfghjklqwertyuiop):

Mergi de maxim 4 ori.

Serios? TI se pare normal 2 ore? Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

| catelusdragalasmicut a răspuns (pentru Cosmin86):

Da eu cred ca e normal 2 ore. Nutritionistul si antrenoarea spun asta. Am prietene de 12 ani care fac 3 ore pe zi in cursul saptamanii si 2 ore sambata. Adica nu stiu. este un lucru pe care toti sportivii (pe care ii stiu) il considera normal... dar ma rog...

| Cosmin86 a răspuns (pentru catelusdragalasmicut):

La 12 ani doar sportive nu sunt, sunt COPII.

www.culturism.ro -> documenteaza-te singur sa vezi cat trebuie sa dureze un antrenament de masa musculara.

Vezi, am zis antrenament de MASA MUSCULARA, NU cardio si altele.

| catelusdragalasmicut a răspuns (pentru Cosmin86):

OK OK. Chill. Da suntem copii, dar copii ce practica un sport de performanta si avem peste 30 de medalii. Nu ne putem numii sportivi/e?

| Cosmin86 a răspuns (pentru catelusdragalasmicut):

Dar ce sport? Masa musculara sau cardio? Ca e mare diferenta intre ele.

Ce sport mai exact?

| catelusdragalasmicut a răspuns:

Pai poti manca mai multe legume si fructe dar foarte bune sunt cerealele. Incearca sa mananci fulgi de ovaz cu lapte la micl de jun in loc de cereale din comert, nu mai manca dulciuri si sucuri, si sa iti faci la blender milkshake-uri, sunt extrem de hranitoare. Si as mai avea un sfat: cel putin 1 ora de sala pe zi, mananci cu o ora inainte si dupa ce faci sport, si foarte important: Sa te hranesti bine dimineata si dupa ce faci sport, in restul zilei nu manca mult.

| asdfghjklasdfghjklqwertyuiop a răspuns (pentru catelusdragalasmicut):

La sala stau cam o ora-jumate 2, dar merg direct dupa scoala.De mancat, mananc mai mult la scoala si de dimineata, si inainte de sala mananc un baton proteic.

| catelusdragalasmicut a răspuns (pentru asdfghjklasdfghjklqwertyuiop):

In ce clasa esti? adica efortul conteaza cat de cat si dupa varsta

| Cosmin86 a răspuns (pentru catelusdragalasmicut):

Serios? legume si fructe pentru masa musculara? Apuca-te de sah

| Cosmin86 a răspuns (pentru asdfghjklasdfghjklqwertyuiop):

Stai 2 ore la sala? Cine te-a inv atat o asemenea tampenie?

Ce program de antrenament ai?

| catelusdragalasmicut a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai eu inot 6 ore pe saptamana, si o ora de sala. E complet normal daca te pasioneaza si faci performanta sau vrei sa slabesti. Si ca sa stii, fructe si legume pentru vitamine! Vitaminele pentru un corp sanatos, un corp sanatos pentru a putea fii in forma, in forma pentru sport, sportul pentru slabit.
Did you understand me? Daca vrei sa ai un corp bine lucrat ai nevoie de un ritm mentinut si mancare hranitoare, mai ales dupa sport, entru recuperarea energiei. Bun, asta stiu eu de la antrenoare, dar daca esti de 16-16 ani trebuie putin mai mult decat v-am spus eu. Eu am 12 ani tongue. Dar fac performanta insa si chiar da rezultate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru catelusdragalasmicut):

Se vede ca ai 12 ani.

Ori vrei sa slabesti, ori sa ai masa musculara.

Cand ai masa musculara, bagi 4-5 fripturi pe zi ( + multe oua, chiar si 50 intr-o saptamana + branza si multe altele ).

Cand vrei sa slabesti mananci altfel.