| asasasasasa a întrebat:

Salut, eu am 22 de ani aproape 23 si am boala wilson de aproape 15 ani. Eu as vrea sa stiu daca boala se transmite sexual.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Salut. Nu pare genul de boala care sa se poata transmite. Este o maladie genetica, se mosteneste (daca ambii parinti au gena cu pricina), nu cred ca se poate transmite in niciun alt fel.

| asasasasasa explică (pentru aXy99):

Nu ma refer la partener ci la viitorul copil.

| asasasasasa explică (pentru aXy99):

Daca eu am iubita nea nu are atunci viitorul nostru copil va avea?

| aXy99 a răspuns (pentru asasasasasa):

Nu. Amandoi trebuie sa aveti gena respectiva, dar copilul va fi purtator sanatos.

| asasasasasa explică (pentru aXy99):

Multumesc

7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu se transmite sexual la partener, dar se poate mosteni de copii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Boala Wilson este o afectiune rara, mostenita genetic, care impiedica organismul sa elimine cuprul in exces.
Deci?