| Baiatrau12 a întrebat:

Care sunt sansele ca o fata virgina sa aiba o boala care se transmite sexual?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, desi nu sunt mari, sansele exista. Multe fete au candidoza de la un abuz de antibiotice (aproape 10% din fete trec printr-o astfel de infectie inainte de a-si incepe viata sexuala). De asemenea, exista un risc mic, dar deloc de ignorat, de a avea HIV, hepatita B sau C, luate de pe instrumentar medical, chirurgical, stomatologic, de manichiura, de tatuaj, de frizerie. Se intampla rar, dar sunt boli care iti amenint viata, prin urmare, inainte de primul contact sexual, trebuie amandoi partenerii sa faca un set de analize (il va recomanda medicul de familie sau ginecologul)

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea ca o fata virgina sa fie infectata cu un BTS este mai mica de 1%.

| mihai69 a răspuns:

Foarte mici, dar NICIODATĂ zero!

| OnuOnulică a răspuns:

Inexistentă. E imposibil...

| Oana92 a răspuns (pentru OnuOnulică):

Pe cuvantul tau? Candida, hiv, hepatite...astea se iau si din alte parti, nu doar prin act sexual! De asta prezrvativul e obligatoriu!

| Alvyn a răspuns:

Trebuie să faci sex cu mai multe și vezi câte boli iei la suta de fete.