| TheSeventhSin a întrebat:

Salut, faceti-mi si mie o lista cu legume si fructe si la fiecare sa-mi spuneti ce vitamnie, nutrienti sau mai stiu eu ce au si ce vitamen + la ce te ajuta.
Spre exemplu stiam ca vitamina C era buna la raceala.
Va intreb asta pentru ca vreau sa incep sa mananc multe legume si fructe dar trebuie sa-mi selectez de care anume fructe si legume am eu nevoie.
A si dau si funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai corpul sanatos, atunci "cere" ce sa mananci. Se numeste POFTA.
Daca nu esti sanatos, atunci consuma de toate, fiecare fruct ajuta in felul lui (daca e copt).

| Adry05 a răspuns:

Ca de ce sa scrii tu fiecare fruct si leguma si sa cauti ce contin cand ai pe prostii astia de pe TPU care sa-si piarda timpul in locul tau.

| TheSeventhSin explică (pentru Adry05):

Aici nu e vorba de "prostii astia de pe TPU".
In primul rand sunt foarte ocupat cu alte chestii in momentul asta la care nu pot sa pierd timpul aiurea (Si acest search cu fructele nu e o prostie sa ne intelegem, dar nu am timp suficient) si a 2-a chestie e ca nu sunt priceput la chestii din astea legate de biologie, sanatate si asa mai departe plus ca pe net poti sa gasesti o groaza de prostii, iar eu am nevoie de ceva concrect. (Poate unii de aici stiu de acele fructe sau legume pentru ca le consuma fix din acelasi motiv pentru care vreau si eu sa le consum)

| anonimg a răspuns:

In cartea "Sanatate prin alimentatie" gasesti ceea ce cauti tu.
https://www.viatasisanatate.ro/sanatate-prin-alimentatie