| fortosu2c a întrebat:

Buna din nou. Merg la sala de culturism si stiu ca trebuie sa tin si o dieta buna. Aici vreau sa va intreb asa. Daca am voie sa mananc legume, fructe, etc carnea de pui este buna daca fac tocanita nu fac friptura sau prajeli din ea? Ca nu e bine sa mananc prajeli.Are ceva?

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Schimbi procentele de prote/carbo/grasimi in functie de ce urmaresti. inca 1 intrebare: de ce faci definire inainte de masa? ai ce defini? esti asa "mare" incat vrei sa arati "ripped"? se fac..invers daca ma intelegi. mai intai te faci cat usa, si pe urma definire. esti gras si vrei sa slabesti? (scuze chiar nu inteleg de ce definire inainte de masa)

8 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Te-ai apucat de sala, ok, ce scopuri ai de la sala? masa, definire, slabire? orice contine legume si pui e bun happy

| fortosu2c explică (pentru JohnnyBi):

Pai mai intai definire apoi, masa. big grin De ce?

| fortosu2c explică (pentru JohnnyBi):

Pai definire nu inseamna ca sa formezi mai intai muschiul, cum sa explic... Adica vreau mai intai sa rat bine si dupa aia sa fac masa daca intelegi si apropo am 16 ani jumate :/

| JohnnyBi a răspuns (pentru fortosu2c):

Invers. esti pe invers cu informatiile. muschii se formeaza in perioada de masa, si la definire dai grasimea jos sa se vada frumos muchiul. si la definire slabesti si scazi in masa (normal, grasimea are densitate mai mica si volum mai mare, muschiul invers). mai intai te faci cat usa, ca pe urma sa definesti muschii. altfel nu ai ce sa definesti. grasimea o definesti sau ce? e ca un sandwish, mai intai pui painea, si peste paine pui carnea si salata, nu pui salata si peste felia de paine happy.

| JohnnyBi a răspuns (pentru fortosu2c):

Schimbi procentele de prote/carbo/grasimi in functie de ce urmaresti. inca 1 intrebare: de ce faci definire inainte de masa? ai ce defini? esti asa "mare" incat vrei sa arati "ripped"? se fac..invers daca ma intelegi. mai intai te faci cat usa, si pe urma definire. esti gras si vrei sa slabesti? (scuze chiar nu inteleg de ce definire inainte de masa)

| PTMLucian a răspuns:

Salut pentru o alimentie de culturist trebuie sa te documentezi mai bine aici:www.culturism.ro. Fa-ti un cont si intra pe forum la sectiune incepatori sau alimentatie si acolo sunt destui culturisti cu experienta care iti pot spune o dieta adecvata stilului tau de antrenament.

| fortosu2c explică (pentru PTMLucian):

Da,mersi, dar eu intreb daca pot sa mananc tocanita de pui...

| PTMLucian a răspuns (pentru fortosu2c):

Nu ai voie absolut deloc prajeli si sosuri

| Speechless a răspuns:

Renunta la:
- sucuri
- dulciuri
- produse de patiserie si fast-food.
Da, carnea de pui este foarte buna, de preferat fiarta sau la gratar. Pentru alte intrebari add: alchemistu_viitorului (yahoo)