| Adrianetc a întrebat:

Ieri am fost pana in centru orasului si m-a intepat o albina intre aratator si degetul din mijloc. Intrebarea mea este daca am alergie pentru ca mi s-a umflat un sfert de mana :ambele degete, si o mare parte din palma.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca aveai alergie, intrai in soc anafilactic in cateva minute. Probabil era o viespe; veninul de viespe e mai puternic decat cel de albina. O sa treaca umflatura. Fa niste cuburi de gheata, pune-le intr-un castron si tine mana intre ele cat suporti de mult.

| Youcandoit a răspuns:

S-ar putea sa ai dar de asemenea s-ar putea sa te fi intepat o viespe(veninul trece mai greu intre 24 si 48 de ore) si in plus la alergie nu ti s-ar umfla doar mana ci ai avea si niste reactii adverse si ar incepe cam dupa cateva ore nu dupa 24

| Amilik a răspuns:

Sper ca ai scos acul albinii din piele pentru ca e destul de periculos sa il lasi acolo(se poate infecta). Oricum nu esti alergic. O persoana alergica se umfla cu totul(maini, fata, limba), are probleme respiratorii, ii creste tensiunea. Umflaturile tale sunt normale in cazul unei intepaturi de albina. Presupun ca durerea ti-a trecut deja, iar in privinta umflaturilor care tin mai mult de o zi, iti recomand sa aplici niste gheata.

| AnnaAnnne a răspuns:

Nu asa se manifesta, nu ai alergiehappyo sa.ti treaca cam intr.o saptamana sa pui sare si o lingurita de metal si o sa treaca happy Stai linistitahappy

| ionutzxz a răspuns:

Da frate ai alergie dar ma gandesc poate ar putea fi si de la laba care o faci seara de seara...

| Adrianetc explică (pentru ionutzxz):

Am probleme cu gura la cat de mult te scuip in ochi

| BlackCinnamon a răspuns:

Sunt sanse mari sa ai, mai bine intrebi asta un doctor, probabil o sa treaca, nu cred ca e o alergie nasoala dar alergie sigur e, nu avea cum sa se umfle asa daca nu aveai