| ImLost a întrebat:

Salut va rog sa ma ajutati. mi s-a umflat mult falca pe dinauntru credeti ca am tras curent? am o masea scoasa in partea accea, credeti ca e de la curent sau ca am mancare (ceva tare la gingia unde nu mai am maseaua)? am luat 2 pastile augumentin vad ca tot e umflata dar nu ma doare. Mi'e cam frica sa merg la dentist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o infecţie, mai ales dacă ţi s-a extras recent acea măsea.

Oricum, TREBUIE să mergi cât mai urgent la stomatolog!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| ImLost explică (pentru bursuc001):

Nu, maseaua este scoasa de aproximativ un an. Daca nu se dezumfla pana maine dimineata o sa merg la dentist, iti multumesc si o sa revin cu vesti.

| bursuc001 a răspuns (pentru ImLost):

Cu plăcere!

În general, falca NU se umflă de la curent, ci de la o infecţie/puroi.
Dacă măseaua este extrasă de mult, atunci e posibil să fi rămas o "bucăţică" în gingie şi s-a infectat.
Sau, e posibilă o infecţie la rădăcina măselelor/dinţilor din jur ( stânga & dreapta ).

Cel mai indicat este să faci şi o radiografie la maxilar!

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Daca nu te vei duce acum la dentist probabil vei ajunge direct pe masa de operatie Deci ce alegi?

| pietrean a răspuns:

Ti-o fi frica, dar tot acolo ajungi! Daca nu te mai doare si ai falca umflata, vezi sa nu ai puroi, infectie.Mergi la stomatolog, cu cat mai repede, cu atat mai bine! Putere!

| Fresh a răspuns:

Salut, si eu am stat cu frica de dentist 4 luni, pana acum 3 zile, imi facuse o lucrare (in urma cu 4 luni) si mi-a atins nervul si m-am speriat laughing si imi ramasese acolo o gaura (MARE), si m-am chinuit 4 luni sa mananc pe partea cealalta si m-am gandit sa ma duc la doctor (nu mai suportam, imi era frica sa nu imi scoata dupa aia nervul) si ce crezi, m-am ferit 4 luni de dentist la care totul a durat doar 10 minute straight face si nu m-a durut nimic..asa ca nu mai sta cu frica asta, daca nu vrei sa ramai fara masea.

| username1211 a răspuns:

Mai bine mergi la o stomatologie sa te lamureasca. Eu merg o data la 2 luni si chiar imi face placere. Te sfatuiesc sa mergi la privat, iar respectiva clinica sa fie renumita. Sunt unele clinici de unde poti lua hepatita. Aspectul si modul de abordare al doctorilor iti dau incredere.