| NesCafe a întrebat:

Salut.Ma simt ca naiba.crying Va rog din suflet ajutati-ma cu o dieta sau ceva.Deci sa trecem ...De ceva timp am mancat foarte multe dulciuri chipsuri fastfooduri sucuri in general cola si pepsi...si incepeam usor usor sa ma ingras.Mama imi zicea sa nu mai mananc ca ma ingras insa eu nu am ascultato si deja ce a spus e adevarat.AM 13 ani si o inaltime de 1,48 cu 42 de kilograme.Mentionez ca am facut si falculete si am colacei la burticacrying Ce sa fac ca sa slabesc si eu cat mai repede sau o dieta ceva ? Vreau neaparat sa scap de falcute si de burta pentru ca burta mea este intr-adevar mare.Va rog niste sfaturi Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Alimente interzise : zahar (deci toate dulciurile) , grasime animala (deci carne de porc, de oaie s.a.m.d) , fainoase (paine, cornulete, etc) , fasole, orez, cartofi, mazare (cu exceptia celei verzi, in pastai) , grau , porumb, alcool , fructe (indeosebi cele dulci, cu multa fructoza, poti sa mai mananci cate un mar, dar sa fie verde)

5 mese pe zi scurte, si cand spun scurte ma refer la cateva ingitituri. Ideea este urmatoarea : organismul intra in panica cand reduci semnificativ cantitatea de alimente si calorii pe care o primea. evident, vei slabi mai repede daca nu mai mananci aproape nimic insa vor aparea o groaza de probleme de sanatate (anemie, lipsa de minerale, dureri de cap , slabiciune musculara, anxietate , etc) iar cand te vei apuca sa mananci normal te vei ingrasa de 4 ori mai repede (fiidnca organismul va extrage absolut tot din alimente). Ca un exemplu, daca flamanzesti organismul, poti slabi 8-10 kg in 3 saptamani si sa pui 6kg la loc in doar 2 laughing

Poti face in felul urmator

- Dimineata o ceasca de ceai fara zahar (lamaie poti pune fiindca este saraca in fructoza) si niste branza degresata sau iaurt degresat

- La pranz, o friptura (la gratar) din piept de pui sau antricot de vita la care adaugi garnitura spanac, fasole verde, etc

- Seara o salata si nu manca niciodata dupa ora 6. In salata nu pui ulei.

Ideal ar fi sa divizezi totul in 5 prtize, nu numai 3. De exemplu, intre mese poti manca o gustare cum ar fi o jumatate de mar verde (intre masa de pranz si cea de seara) sau o cola light (desi nu este sanatoasa)

Nu manca ou sau carne decat o singura data pe zi. Nu manca ou decat maxim de 2 ori pe saptamana, fiindca este plin de proteine (deci foarte hranitor). Salata poate fi de varza sau amestecata (nu conteaza, legumele nu ingrasa) si poti pune eventual niste ton in ea (dar sa nu fie in ulei) , mai ales daca nu ai mancat carne la pranz.

| NesCafe explică (pentru IMC90):

Mersi foarte frumos pentru dieta ta o sa am grija de ea vreo 2 3 lunitongue mersi frumos bafta cu viata si ai funda

| IMC90 a răspuns (pentru NesCafe):

Intr-o luna dai jos 6-8 kg

in 3 luni (da nu cred ca rezisti atat) dai jos vreo 15kg (ceea ce e enorm)

| NesCafe explică (pentru IMC90):

Da mersi frumos...imi oti da un id de mess pe privat?

| IMC90 a răspuns (pentru NesCafe):

Discutam tot ce e nevoie aici, pe TPU. Eu pot primi mesaje de la userii juniori.

6 răspunsuri:
| costinf a răspuns:

Nu conteaza cum mananci. poti sa mananci cat de prost vrei atata timp cat faci un sport. iti recomand innotul pentru ca te inalta. esti cam scund pentru varsta ta.

| disneychanel a răspuns:

Incearca sa maninci de toate cite putin, dar mincare sanatoasa. Evita dulciurile fastfoodurile, si cit mai mult sport exercitii in fiecare zi.