| TheDarkDragon a întrebat:

Salut, mi-am facut acum vreo 2 luni gaura pentru cercel cu un ac de cusut.Acul era dezinfectat, cercelul la fel si este si de argint. Aveam grija sa ma dau in fiecare seara vreo luna cu apa oxigenata si totul era ok, imi trecuse si durerea destul de repede.Azi s-a umflat un pic si a inceput sa ma doara din nou, ce pot sa fac sa treaca fara sa scot cercelul? Am mai patit asta o data, dar l-am scos si nu am mai putut sa-l bag la loc(acela nu era din argint, nici macar din inox) dar din cate stiu, daca e din argint nu ar trebui sa se infecteze, mai ales ca am avut grija.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti cu capul. Te agiti atata cand poti merge la o bijuterie si pentru 10-20 lei iti da gaura pentru cercel. Depinde de bijuterie si fara durere, fara complicatii...

Iar cerceii sunt pentru doamne si domnisoare. Te crezi mai interesant daca ti-ai pus belciug in ureche?

| TheDarkDragon explică (pentru anonim_4396):

Da, ma cred extraordinar de important daca chiar te intereseaza.

| KillaNoFilla a răspuns:

Date si cu spirt. daca nu iti trece in aprox 24 ore mai bine il dai jos cateva ore ca sa nu apara complicati.
Nu cred ca daca il dai jos 2 ore nu poti sal puni la loc.

| TheDarkDragon explică:

Din cate vad eu, tu esti ala care sa da mare in fata monitorului, si mai esti si idiot avand in vedere ca nu ai auzit de sarcasm...dar ce sa faci trebuie sa suportam si asa lichele care vin imediat din orice rahat cu faimoasa replica ''hai ma la mine daca esti smecher''.SI ca sa iti explic unde e sarcasmul (daca stii ce e aia), nu mi-am pus cercel ca sa ma dau mare, l-am pus ca pur si simplu asa am vrut.

| MedRex a răspuns:

Cercelul trebuie scos. La locul unde ai facut gaura, daca acul nu a fost dus la incandescenta inainte de intepare sigur ai bagat un germen. Indiferent de materialul cercelului, daca locul se umfla, devine rosu, cald asta inseamna o infectie, iar o infectie auriculara poate fii destul de nasoala.
Merci la medicul tau de familie, acesta te poate ajuta, iar daca considera necesar te poate trimite la un specialist ORL sau chirurg general. Am vazut cazuri in care s-au format chiste de dimensiuni apreciabile.

| DIA23092 a răspuns:

Ar trebui sa consulti un medic si sa nu mai incerci sa iti faci acest lucru! Multa sanatate! Sigur o sa.fie ok