| DannyyDanutzz a întrebat:

Nu sunt sigur daca am apendicita!

Am fost la control mo apasat aia pe burta si am stat cu picioarele ridicate si nu m-a durut deloc!
Acasa cand stau la calculator ma inteapa in partea dreapta jos.
Mentionez ca nu ma inteapa ff tare, foarte usor!
Uneori cand ma aplec pe partea dreapta stand pe scaun ma inteapa ( tot usor ).
Ma mai inteapa cand merg ( Picioru drept nu ma doare ).
Nu am nici o simtoma : febra,varsaturi,pofta de mancare scazuta, diaree, constipatie etc.

Doar ma inteapa in partea dreapta sad, ce poate fii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil un colon iritabil sau o pozitie vicioasa la calculator (daca durerea e mai superficiala)

| AnalbagRevine a răspuns (pentru Brigaela):

Colonul iritabil e de obicei un diagnostic de excludere si fara diaree nu prea are baze sa fie suspectat

| Brigaela a răspuns (pentru AnalbagRevine):

Colonul iritabil este o boala de excludere, dar cei mai multi pacienti acuza mai degraba dureri ciudate, meteorism si mai rar diaree

| AnalbagRevine a răspuns (pentru Brigaela):

Da dar durerea lui e clar influentata de pozitie...un apendice cronic retrocecal mi se pare mai logic, si diagnosticul de sindrom de intestin iritabil din cate stiu se pune pe o manifestare clinica de peste 3 luni ce include:dureri/disconfort abdominal difuz ce e calmat dupa defecatie, diaree(>3 scaune pe zi) sau constipatie sau alterare diaree/constipatie, aspect diferti al scaunelor (scibale, acoperite de mucus, glere) si o lipsa a unei leziuni organice a intestinului. se face un scor si trebuie sa aiba minim 3 din care ultimul criteriu e obligator

| Brigaela a răspuns (pentru AnalbagRevine):

Un apendice retrocecal da foarte rar simptome, iar cand le da sunt mai serioase (perioade de durere colicativa, insotite de subfebrilitate, inapetenta care se remit si reapar), deci cred ca iesie din start din discutie.
Eu nu am zis ca are colon iritabil, nu pot da diagnostice pe net, am ridicat cateva suspiciuni mai credibile din experienta mea practica. Daca tu te simti in stare sa faci scale pe internet, eu nu pot sa ma implic in asa ceva. Sincer, nu cred ca este fezabil, dar daca ai practicat foarte multi ani medicina, este posibil sa-ti reuseasca.

| AnalbagRevine a răspuns (pentru Brigaela):

Un apendice retrocecal cronic poate da dureri lombare iradiate in fosa iliaca dreapta agravate de mobilizarea psoasului, stiu un caz care s-a internat din cauza durerilor care apareau in special cand alerga. odata cronicizat procesul decat in acutizari are subfebrilitati si alte probleme de genul. si algoritmul ala e cel pe care-l folosim pentru a diagnostica un caz de colon iritabil dupa ce colonoscopia, coprocultura si examenul coproparazital au iesit negative. eu nu cred intr-o patologie fara o leziune organiga ca si colonul iritabil sa fiu sincer cu nici in patologii idiopatice nu cred, doar ca nu am evoluat destul medicina ca sa le putem explica

| DannyyDanutzz explică (pentru Brigaela):

Am fost si constipat vreo 3 zile si acum iese dar iese mai greu!

| Brigaela a răspuns (pentru AnalbagRevine):

Din pacate, te trezesti in fata unor patologii fara cauza organica sau idiopatice si atunci esti nevoit sa-ti reconsideri pozitia.

| AnalbagRevine a răspuns (pentru DannyyDanutzz):

Dureri la articulatiile degetelor ai? pe piele ti-au aparut vreodata pete rosii, noduli, orice de ti s-a parut ciudat

| AnalbagRevine a răspuns (pentru Brigaela):

Asa se zicea si de hepatita virala c pana sa se descopere virusul hepatic c ca e ori etanolica, ori autoimuna. dupa parerea mea idiopatic sau criptogen inseamna doar lenea noastra de a cauta un raspuns. mai bine cer 100 de investigatii "inutile" decat sa ma multumesc cu diagnosticul de idiopatic

| DannyyDanutzz explică (pentru AnalbagRevine):

Gata, gata calm happy am fost operat de apendicita acum 4 sapt... a fost apendicita cronica ff grava aproape in peritonita

| AnalbagRevine a răspuns:

Ai o apendicita cronica, fa-ti o ecografie

| chaserpixie a răspuns:

Sa stii ca poate fi si o apendicita fara simptome, cunosc pe cineva pe care nu il durea nu avea febra si nimic altceva. Ideea e sa mergi la un specialist fiindca poate fi si o problema cu intestinul rinichii sau altceva. In orice caz viziteaza un medic internist bun. Succes! kiss