| Jigokunokishi a întrebat:

Salut Prieteni! Am o problema?: nu m-am tuns de cateva luni si am parul destul de lung(bretonul imi vine aproape pana la gura si cam asa pe tot capul). Dar de vreo luna am de cand a incepu scoala a inceput sa-mi cada (cred ca cad si pana la 50 fire.zi) si am si mai multa matreata. m-am gandit sa ma tund dar cam doar jumatate din lungimea parului, ar ajuta la ceva, asa sar regenera parul? Astept raspunsurile voastre cu drag. Multumesc anticipat happy!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Până la 60-80 de fire nu sunt probleme, părul se generează, folosește mască hrănitoare și evită stresul.
Tăiatul părului se face la 2-4 luni de zile.
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Stai linistit ca se regenereza!

| stlucian a răspuns:

Pentru a scapa de matreata foloseste sapun cu sulf(gasesti in farmacii), nu miroase bine dar dupa spalare un balsam de par rezolva problema.Si inainte iti cadea parul iar pana la 50-100 fire e normal.
Potrivit Hello Magazine, expertii spun ca exista intre 100.000 si 150.000 de foliculi de par pe scalp, iar 90% dintre aceste fire sunt intr-un proces de crestere. In acest stadiu, cresterea este de aproximativ un centimetru pe luna. 10% dintre fire se afla intr-o faza de odihna, iar 1 procent cade in fiecare zi, ceea ce inseamna ca media firelor de par pe care este normal sa le pierzi zilnic este de 100.
Mai multe aici:
http://www.ziare.com/......ic-1123087

http://lyla.ro/sanatate/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-caderea-parului/

| Jigokunokishi explică (pentru stlucian):

Multumesc pentru timpul acordat!

| pietrean a răspuns:

Asa cum ti-am raspuns si la alte intrebari, referitoare la alopecie(caderea parului),iti spun si acum: lungimea parului,nu are inportanta privind caderea lui.Dar,felul cum il ingrijesti,daca ai in organism,vitaminele si mineralele ce intretin parul(radacina si firul),are importanta! Parul,oricum se regenereaza.
Este bine sa-l mai tunzi,deoarece asa poti sa-l ingrijesti mai usor.Dar daca tie iti place parul mai lung,este de datoria ta sa-l speli cand trebuie,cu ce trebuie, sa suplimentezi cu vitamine si minerale(fructe si legume sau suplimente, dupa ce-ti faci analize) si ce este mai important, SA EVITI STRESUL, deoarece acesta este cel mai mare dusman pentru organism.

| Jigokunokishi explică (pentru pietrean):

La mine e ca cu stresu stau Prost! si in legatura cu ingrijitul, mi s-a spus sa il spal cam la 3 zile odata deci ma spal de 2 ori pe saptamana pe cap e bine? si shampon pentru cadere si pentru matreata ce imi recomanzi, sau poate sunt sapunuri mai bune pentru asa ceva? Te rog cand ai timp sa-mi raspunzi la intrebari. Si multumesc pentru timpul acordat si pentru sfaturi happy!

| pietrean a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Parul se spala cu sampon, cam la 5-6 zile si se clateste cu apa+putin otet.Samponul pe care il folosesti,trebuie sa fie adecvat parului tau(gras,uscat,normal).In cazul in care se ingrasa mai des,il speli doar cu apa calda.
Sampon pentru caderea parului,nu pot sa-ti recomand, dar te sfatuiesc sa iei niste suplimente alimentare(seleniu, zinc, B6, vit E, drojdie de bere) care sunt special facute pentru ingrijirea parului.Si pentru matreata, trebuie luptat din "interiorul"organismului, tot cu vitamine si minerale. Poti sa te clatesti, dupa samponare, cu apa+praf de copt(anihileaza ciuperca ce apare pe scalp, exfoliaza celule moarte de pe scalp).

| Jigokunokishi explică (pentru pietrean):

Iti sunt cu adevarat recunoscator pentru toate sfaturile si pentru timpul acordat. Iti multumesc

| SLS a răspuns:

Parul daca nu e tuns cu regularitate face figuri.Eu imi tai varfurile tot la 3 luni.

| Emckill21 a răspuns:

Ai putea sa folosesti uleiul de Ricin, este foarte bun, am avut si eu problema asta cu parul, legat de sampon, ia-ti unul de calitate, nu toate samponurile sunt bune, sa incerci uleiul de ricin, se aplica pe par, dupa il lasi 1 ora cam asa pe par si dupa te speli, nu cu sampon deoarece s-ar duce tot efectul ai putea sa mai incerci gazul flambant, se aplica pe par, se lasa vreo jumatate de ora si dupa poti sa il speli doar ca o sa te deranjeze mirosul. Funda? big grin

| Jigokunokishi explică (pentru Emckill21):

Multumesc pentru raspuns happy

| OooMurasakiNekoOoo a răspuns:

In primul rand, chiar ar trebui sa te tunzi. O profesoara pe care am avut-o in gimnaziu a avut aceeasi problema si de cand s-a tuns, foarte scurt chiar, nu a mai avut probleme. In privinta matreti ar trebui sa folosesti un sampon de urzica sau unul special pentru tipul tau de par (subtire, gros, moale ). Nu e musai sa te tunzi, e normal ca unei persoane sa-i cada in jur de 50-60 fire de par pe zi, daca cad mult prea multe (adica cand tragi de par sa ramai cu jumatate dintr-o suvita groasa) ar trebui sa-l tai.