| Adi2k17 a întrebat:

Salut,sper ca am nimerit categoria.
De o luna m-am apucat de sala, merg de 3 ori pe saptamana. Vreau sa slăbesc apoi sa pun ceva mușchi pe mine.
Întrebarea este ce sa mananc si ce nu? Mi a spus un prieten ca degeaba merg la sala daca dupa mananc 2 shaorme si beau 5 sucuri laughing)
Imi poate recomanda cineva cam ce am pot sa mananc si ce nu,la ce ore, de cate ori pe zi etc.Si daca acele chestii ce le face la sala,proteine cu lapte sau apa sunt bune, am vazut ca multa lume cumpara aia dupa ce isi termina programul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AriKristine a răspuns:

Deeci, daca vrei sa pui muschi trebuie sa consumi multe proteine dar si carbohidrati. Asta insemnand sa ai cel putin 3 mese pe zi, de obicei culturistii au 5-6. Alimentatia trebuie sa fie bazata pe oua, piept de pui, piept de curcan, peste, iaurt grecesc sau altul bogat in proteine, fulgi de ovaz, mazare, legume in general. Toate astea nu trebuie prajite, ci carnea facuta pe gratar sau la o tigaie fara ulei, ouale trebuie fierte sau omleta dar tot fara ulei, legumele fierte etc., ai priceput tu.
Dar ca sa mananci asa trebuie sa lucrezi si calumea la sala, nu te duci bagi brate o juma' de ora cu 3 kg si pleci. Nup. Trebuie sa pui greutati cat mai mari si sa nu faci brate in fiecare zi laughing (o greseala pe care am vazut ca multi o fac)
De proteine sa consumi dupa sala, spune-mi cati ani ai, pentru ca depinde si de varsta daca poti sa iei sau nu. Ele ajuta intr-adevar la cresterea masei musculare, dar am spus, depide de varsta si alte chestii.

| Adi2k17 explică (pentru AriKristine):

Am 20 de ani,nu fac brate in fiecare zi, merg cu un prieten care are deja un an si stie, ma pune el sa fac o zi brate, alta picioare, alta piept etc.Momentan Exercițiile le fac cu 7, 5 si 5 kg pentru ca e greu la inceput, si mai mult nu pot(as putea 10 dar dupa o serie sunt mortlaughing), luna asta am fost doar de 6 ori din cauza unor probleme, dar de saptamana care vine o sa merg regulat si o sa măresc greutățile in fiecare saptamana

| AriKristine a răspuns (pentru Adi2k17):

Pai la 20 de ani deja te-ai oprit din crestere si poti sa iei proteine. Insa aici nu stiu cu ce sa te ajut, de care si cum sa iei, trebuie sa te interesezi. Ma bucur ca nu faci doar brate laughing