| Annnonim12 a întrebat:

Tata are 43 de ani si are tensiunea 18, a fost la spital unde I-au facut perfuzie, si a facut si niste analize, am observant ca are leucocitele 14, credeti ca asta il afecteaza? Ce ar fi de facut? Ce se poate intampla? Vreau un raspuns URGENT, MULTUMESC MULT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Ce regim de viata are? Servici? Cam ce maninca de obicei? Bea, fumeaza? Tensiunea 18 e imens, acuma depinde care o fi buba si cu leucocitele. Sa o lase naibii cu grasimile, sa treaca pe dieta vegetariana FARA ULEI (nici un fel de ulei, fara margarina, fara unt), de baut doar apa plata, si CEL PUTIN 2 ore de miscare zilnic. Mers pe jos pina la servici si inapoi, de exemplu. Astea sint chestii general valabile, indiferent de ce sufera, o sa se simta cu mult mai bine daca le respecta. Ca idee, eu am 1.87 si ~84-85 de kile si tot atirna un pic de sunca pe burta. In cazul lui banuiesc ca nu e plin de muschi de are 103 la inaltimea aia, deci probabil e cam supraponderal.

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nasol. E supraponderal cumva? Leucocite marite = infectie, de obicei. Ce fel de infectie, ramine de vazut. Nu putem ghici aici, chiar de-am fi mama medicilor.

| Annnonim12 explică (pentru KodrutZ):

Are 103 kg si 1.83 m deci e ceva foarte grav? sau trebuie sa ma linistesc putin?

| Annnonim12 explică (pentru KodrutZ):

Fumeaza cam un pachet pe zi, dar de vineri nu mai fumeaza, de baut bea ocazional 2-3 pahare. Nu mai merge la servici... Deci poti sa-mi spui daca ma pot linisti? Multumesc mult de sfaturi si multa sanatate si tie!

| KodrutZ a răspuns (pentru Annnonim12):

Servici nu, dar bani de tigari da. Mezeluri, piine alba si alte prostii ca alimentatie, nu? Depinde de el daca te poti linisti sau nu. Daca nu isi corecteaza modul de viata, sa zica mersi daca prinde 50.

| Annnonim12 explică (pentru KodrutZ):

Da... mananca si mezeluri, paine alba...

| KodrutZ a răspuns (pentru Annnonim12):

Sa vada asta - https://www.youtube.com/watch?v=b_o4YBQPKtQ
Sper ca se descurca cu engleza...

| Annnonim12 explică (pentru KodrutZ):

Mersi mult! deci in urmatoarele zile ce ar trebui sa fac?

| KodrutZ a răspuns (pentru Annnonim12):

Tu nimic. El ar trebui sa discute fie cu un nutritionist, fie cu un cardiolog care sa ii dea o dieta cum trebuie'. Nu de alta, dar indeplineste destui factori favorizanti pentru embolism. Iar ala de obicei se depisteaza la autopsie. Nu vorbesc din povesti, nevasta-mea a scapat ca prin urechile acului de treaba asta. A, si ar trebui notat ca daca ajunge cumva la terapie intensiva cu trombi in sistem, fie il trateaza aiurea ca nu au cu ce, fie trebuie' sa se invirta sa faca rost de streptokinaza sau ceva similar, ca sigur nu sint compensate. Nevasta a avut nevoie de trei fiole, e cam 2000 RON una...

| KodrutZ a răspuns (pentru Annnonim12):

Ce regim de viata are? Servici? Cam ce maninca de obicei? Bea, fumeaza? Tensiunea 18 e imens, acuma depinde care o fi buba si cu leucocitele. Sa o lase naibii cu grasimile, sa treaca pe dieta vegetariana FARA ULEI (nici un fel de ulei, fara margarina, fara unt), de baut doar apa plata, si CEL PUTIN 2 ore de miscare zilnic. Mers pe jos pina la servici si inapoi, de exemplu. Astea sint chestii general valabile, indiferent de ce sufera, o sa se simta cu mult mai bine daca le respecta. Ca idee, eu am 1.87 si ~84-85 de kile si tot atirna un pic de sunca pe burta. In cazul lui banuiesc ca nu e plin de muschi de are 103 la inaltimea aia, deci probabil e cam supraponderal.

| Alex90k a răspuns:

Tatal meu a avut aceleasi probleme timp de un an nu am mancat nici macat o frlie de paine sau carne de porc, slanina sau alta mancare mai grasawinking